×

Dlaczego tapeta się odkleja?

Dlaczego tapeta się odkleja?

Zastanawiasz się, z jakiego powodu tapeta czasem odkleja się od ściany? Czy i jak można temu zapobiegać? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, przeczytaj poniższy artykuł. Dzięki niemu dowiesz się, gdzie tkwi prawdziwe źródło kłopotów i raz na zawsze pożegnasz problem odklejających się okładzin. Przekonaj się osobiście!

Od czego zacząć?

Coraz więcej osób decyduje się na nowoczesne tapety ścienne. Stanowią one prosty, skuteczny i stosunkowo tani sposób na stworzenie efektownej i stylowej aranżacji wnętrza. Przy odrobinie wysiłku można przykleić je samodzielnie, oszczędzając pieniądze i zyskując satysfakcję z osiągniętego efektu. Warto pamiętać, że mogą występować w kilku wersjach, a do najpopularniejszych z nich należą:

  • tapety winylowe, wykonywane ze spienionego PCV. Sprawia to, że są niezwykle wytrzymałe – niestraszna im woda, ścieranie ani popularne środki czyszczące. Świetnie sprawdzają się w  każdym pomieszczeniu, w tym również w kuchniach i łazienkach, 
  • tapety papierowe, często kupowane z uwagi na niską cenę i szeroki wybór wzorów. Ich wadą jest jednak mała odporność na wilgoć oraz zabrudzenia. Stanowią jednak doskonałą propozycję dla osób lubiących częste metamorfozy wnętrz.

Tapety ścienne – dlaczego się odklejają?

Powody, dla których dekoracje ścienne mogą się odklejać, bywają różne. Do najczęstszych przyczyn takiego stanu rzeczy należą:

  • niewłaściwe przygotowanie podłoża – warto pamiętać, że powinno ono być gładkie, odtłuszczone i suche,
  • źle dobrany klej – przykładowo tapety papierowe będą się odklejać, jeśli zostaną przyklejone preparatem do winylu lub fizeliny,
  • niedbałe klejenie – należy zachować szczególną staranność podczas mocowania rogów, które są wyjątkowo podatne na odklejanie – warto zadbać, aby ilość preparatu, jaką nakładasz w tych miejscach, nie była zbyt duża oraz by materiał został odpowiednio mocno dociśnięty do ściany.

Jak zaradzić odklejaniu się tapet?

Być może wydaje się to zbyt banalne, ale pragnąc przeciwdziałać odklejaniu okładzin, należy przede wszystkim... przeczytać instrukcję. Samodzielne położenie tego rodzaju dekoracji jest całkiem proste, co jednak nie oznacza, że można podejść do tematu w lekceważący sposób. Zapoznanie się ze wskazówkami producenta pozwoli zaoszczędzić wydatków i uniknąć niepotrzebnego stresu, a przy tym sprawi, że efekt Twojej pracy będzie bardziej spektakularny. Najważniejsze informacje, jakie należy sprawdzić, to:

  • rodzaj kleju,
  • zalecany sposób układania rolek,
  • sposób przygotowania ściany.

Ten ostatni punkt może przysporzyć najwięcej kłopotów. Niezależnie od tego, czy zamierzasz przykleić tapety winylowe, czy te wykonane z papieru, pamiętaj, że podłoża cementowo-wapienne oraz cementowe koniecznie trzeba zagruntować, a ścianki wykonane z płyt gipsowo-kartonowych – dokładnie odpylić.

Znajdź coś dla siebie!

Kiedy wiesz już, jak zapobiegać odklejaniu się okładzin, możesz z powodzeniem przystąpić do przeprowadzania metamorfozy wnętrz. Jeżeli chcesz osiągnąć jak najlepsze efekty, odwiedź nasz sklep internetowy z tapetami. Jesteśmy przekonani, że znajdziesz tam propozycje, które staną się dla Ciebie inspiracją i posłużą Ci do stworzenia wyjątkowych aranżacji.