×

Jak kłaść tapety na suficie?

Jak kłaść tapety na suficie?

Odpowiednie podstawy

Kładzenie tapety na suficie, podobnie jak i na ściany, wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Przede wszystkim musi być ono czyste, a do tego trwałe i oczywiście wolne od wszelkich możliwych nierówności. Jeśli będzie inaczej, tapeta nie utrzyma się na suficie i będzie odchodzić, jednocześnie pozostawiając nieestetyczny efekt. Nie można także zapomnieć o tym, że powierzchnia, która ma być tapetowana, musi być stosunkowo jasna, ale i sucha – tynk musi być odpowiednio wysuszony. Dodatkową kwestię stanowi grunt. Niezależnie od tego, czy tapetujesz sufit, czy ściany, podłoże płaskie musi zostać wcześniej zagruntowane, aby tapeta z łatwością się do niego przykleiła.

Postaw na sprzęt

Podejmując się tapetowania sufitu, pamiętaj, że musisz mieć pod ręką dobre jakościowo sprzęty – tyczy się to zarówno pędzla do kleju, jak i drabiny. W przypadku pędzla musisz zwrócić uwagę na to, aby włosie nie odchodziło od trzonka. Gdy chodzi o drabinę, liczy się przede wszystkim jej wysokość i stabilność. Prace na wysokościach są trudne nie tylko dla amatorów, ale i dla specjalistów, dlatego tego też tak ważny jest odpowiedni sprzęt. Prócz pędzla i drabiny warto wyposażyć się także w ostry nożyk, który pozwoli na precyzyjne cięcie jednym ruchem, a także sznur, przy pomocy którego wytyczysz sobie proste linie klejenia, jak i szczotka do wygładzania tapet. Wszystkie te produkty znajdziesz w sklepie internetowym z tapetami stylo-dom.pl.  

Dokładnie wymieszaj

Przy kładzeniu tapet ściennych ważna jest precyzja, nawet podczas mieszania kleju czy to Wallfix, czy Metylan Direct. Każde opakowanie kleju zawiera instrukcje, według których należy postępować, jednak musisz pamiętać, że inaczej będzie wyglądać gęstość kleju w przypadku tapet flizelinowych, a inna w przypadku tapet winylowych czy papierowych. Jeśli chodzi o tapetowanie sufitu, to warto zmniejszyć ilość dodawanej wody, aby klej był nieco gęstszy. Ponadto, należy zwrócić uwagę na to, które z tapet wymagają nałożenia kleju na przycięte pasma, a które jedynie na sufit.

Spokojnie i dokładnie

Kładzenie tapet na suficie wymaga jeszcze większego spokoju niż kładzenie ich na ścianach. Pamiętaj, że tapetę zazwyczaj przykleja się, stosując wcześniej jej podział na 3 części, z czego 2/3 pozostawiasz zwinięte, a 1/3 od razu przyklejasz. Pamiętaj, aby dokładnie dociskać klejony kawałek tapety na środku, jak i na bokach – czy to winylowej, flizelinowej czy papierowej. Przyda Ci się w tym miejscu rolka dociskowa czy wspomniana wcześniej szczotka, dzięki którym pozbędziesz się ewentualnych pęcherzyków powietrza znajdujących się pomiędzy sufitem a tapetą. Im spokojniej i wolniej przyklejasz tapetę, tym większe szanse na efekt idealny. Rozwijaj zwinięte kawałki tapety powoli, tak abyś miał kontrolę nad każdym przyklejanym fragmentem.