×

Jak usunąć stare tapety? Wskazówki jak usuwać tapety ścienne

Jak usunąć stare tapety? Wskazówki jak usuwać tapety ścienne

usuwanie starych tapet

Jak się przygotować do usuwania tapety?

Podczas zrywania tapety ściennej nie sposób uniknąć bałaganu, dlatego przed przystąpieniem do tej czynności należy odpowiednio przygotować pomieszczenie. Meble, które znajdują się przy ścianie, najlepiej przesunąć na środek tapetowanego pokoju, a następnie zabezpieczyć je folią malarską. Nie można też zapomnieć o ochronie podłogi, włączników światła oraz gniazdek elektrycznych.

Niezależnie od tego, czy będziemy usuwać tapety winylowe, czy papierowe, należy też przygotować potrzebne narzędzia. Dzisiaj oferuje je praktycznie każdy profesjonalny sklep internetowy z tapetami. Do zrywania okładziny niezbędny będzie nożyk do przycinania tapet (może być też ostry nożyk introligatorski), szpachelka do tapet, wałek lub gąbka oraz szczotka do czyszczenia ścian.

Jak wybrać środek do usuwania tapet?

Chcąc szybko i skutecznie zerwać starą okładzinę, warto sięgnąć po odpowiedni preparat do likwidowania tapety. Może to być np. skoncentrowany płyn do usuwania wszystkich rodzajów tapet, który bezproblemowo przenika przez strukturę okładziny, w żaden sposób nie niszcząc podłoża. Tego rodzaju produkty są przeznaczone do rozcieńczania z odpowiednią ilością ciepłej wody, a co najważniejsze, dobrze sprawdzają się zarówno w przypadku tapet papierowych, jak i winylowych.

Usuwanie tapet metodą na sucho jest nie tylko ciężkie, ale i dość pracochłonne. Dlatego o wiele bardziej popularne jest zrywanie położonych na ścianach okładzin na mokro, zwłaszcza że istnieje kilka różnych sposobów na pozbycie się starej tapety. Poza wyżej wspomnianym środkiem do tapet można sięgnąć po namoczoną gąbkę – wystarczy kilkakrotnie posmarować nią ozdobę ścienną, a następnie odczekać, aż tapeta będzie wystarczająco rozmiękczona i ją zerwać. Można również zamiast gąbki wykorzystać butelkę ze spryskiwaczem.

Jak pozbyć się pozostałych resztek tapety ze ściany?

Nawet w przypadku najdokładniej przeprowadzonego usuwania dekoracji może się zdarzyć, że na ścianie pozostaną resztki okładziny. Aby skutecznie się ich pozbyć, najlepiej zwilżyć je wodą, a następnie zdjąć przy pomocy szpachelki do tapet. Po wyschnięciu ubytki i nierówności znajdujące się w ścianie należy wypełnić masą szpachlową. Na tak przygotowane podłoże można bez problemu kłaść nowe, wybrane wcześniej nowoczesne tapety ścienne.