×

Ważne informacje przed tapetowaniem

Ważne informacje przed tapetowaniem

1. Sprawdź numer tapety i przewiń każdą rolkę.

Przed przystąpieniem do tapetowania, warto dokładnie sprawdzić numer tapety oraz numer serii. Zazwyczaj są one umieszczone przez producenta na etykiecie. Obydwa numery na każdej rolce powinny być identyczne. Następnie należy zweryfikować jakość okładzin. Chociaż są one poddawane kontrolom jakości, to nie można wykluczyć, że zdarzy się wada np. w postaci błędu drukarskiego. Dlatego przed tapetowaniem warto przewinąć każdą z rolek na całej długości, zwracając uwagę, czy nie ma widocznych pomyłek. Taką ocenę najlepiej przeprowadzić tuż po zakupie tapety ściennej, bez względu na to, czy okładzina została nam sprzedana przez sklep internetowy z tapetami, czy nabyliśmy ją w hipermarkecie.

2. Przygotuj narzędzia i zadbaj o właściwe przygotowanie podłoża.

Zanim przystąpisz do montażu dekoracji ściennej, zgromadź wszystkie niezbędne narzędzia. Potrzebować będziesz miary, ołówka, poziomicy, nożyka do przycinania tapet, szpachelki, wiadra do kleju oraz miękkiej i delikatnej gąbki. Przydatna może też być szczotka do dociskania i wygładzania tapet. Bez względu na to, czy wybraliśmy tapetę papierową, czy tapetę winylową, podłoże powinno być czyste, gładkie, suche, odtłuszczone oraz zagruntowane klejem do tapet lub innym przeznaczonym do tego celu preparatem.

3. Zadbaj o dokładne rozmieszanie kleju.

Tradycyjny klej należy zmieszać z wodą w proporcji zamieszczonej na opakowaniu, powoli dosypując środek i intensywnie mieszając. Poza preparatami do sporządzania roztworów dobrym pomysłem może być sięgnięcie po gotowe kleje do tapet, których nie trzeba w żaden sposób przygotowywać. Są one sprzedawane właściwie przez każdy sklep internetowy oferujący tapety ścienne.

4. Tapetowanie rozpocznij od narożnika pomieszczenia od okna w głąb.

Ważną wskazówką, zwłaszcza w przypadku osób, które po raz pierwszy przystępują do montażu okładziny ściennej, jest właściwy kierunek tapetowania. Najlepiej klejenie rozpocząć od narożnika pokoju od okna w głąb. Przyklejając tapetę wzdłuż tej linii, będziemy mieć pewność, że całość będzie znajdować się w pionie. Pasy okładziny należy przycinać nożykiem na długość równą wysokości pomieszczenia, dodając kilkucentymetrowy naddatek.

5. Pamiętaj o pracach wykończeniowych.

Aby tapeta ścienna prezentowała się estetycznie, pamiętaj o tym, aby odcinać jej nadmiar zarówno od góry, jak i z dołu. W tym celu najlepiej użyć metalowego szpachla. Nie zapomnij też o wycięciu gniazdek i wyłączników elektrycznych, wcześniej oczywiście wyłączając bezpieczniki. Po zakończeniu prac tapeta powinna wysychać powoli, dlatego przez kilka dni warto unikać zbytniego dogrzewania wytapetowanego pomieszczenia, a także przeciągów.