×

Jak tapetować przy drzwiach, oknach i ościeżnicach?

Jak tapetować przy drzwiach, oknach i ościeżnicach?

Nakładanie kleju na tapetę za pomocą szerokiego pędzla

Tapeta jest wciąż jednym z najchętniej wybieranych przez Polaków rozwiązań przy remoncie. Jest ono dość tanie, proste, szybkie a bogate wzornictwo sprawia, że wnętrze może stać się naprawdę stylowe. Problemem mogą okazać się jednak newralgiczne miejsca, takie jak obszary przy drzwiach, oknach i ościeżnicach. Jak sobie z nimi poradzić, aby wszystko wyglądało perfekcyjnie? Mamy dla Was kilka porad.

Drzwi - podstawowe czynności

Nie ma znaczenia, czy zdecydowałeś się tapetę winylową, flizelinową, czy papierową (tapety ścienne). Musisz tylko pamiętać, aby dobrać do każdego z tych rodzajów odpowiedni klej i o nieco zróżnicowanej w związku z tym technice kładzenia. Przygotuj odpowiednio ściany. Podłoże powinno być suche, gładkie i czyste - drobne niedoskonałości niczemu nie szkodzą (czasem z uwagi na nie decydujemy się na tapetę). Cała sztuka polega bowiem na tym, aby odpowiednio się do tapetowania trudnych powierzchni przygotować. Przemyśl dokładnie to, co chcesz zrealizować, a następnie działaj według planu! Unikniesz tym samym niepotrzebnych pomyłek, które mogą kosztować Cię sporo nerwów. Zanim rozpoczniesz przyklejanie tapety w okolicach drzwi, załóż pas na futrynę, a jego nadmierną ilość odetnij nożem. Następnie dociśnij go mocno do ściany, zagnij, a odstająca część dotnij przy futrynie. W ten sam sposób należy postąpić ze ścianą nad drzwiami. Dobrze pozostawić ok. 1,5 cm tzw. zakładki. Przyklej ją na górze futryny. Po wykonaniu tego zadania przytnij i połóż nad drzwiami następny pas.

Tapetowanie okien i ościeżnicy

To kolejne wyzwanie, choć postępujemy podobnie jak w przypadku drzwi. Pas zachodzący na wnękę okna dociskamy do ściany i odcinamy jego niepotrzebną część. Więcej pracy czeka nas przy tapetowaniu okolic parapetu. Tutaj znajdującą się wokół niego tapetę docinamy w sposób równoległy, a dalej ukośnie do rogu. Przyklejoną już tapetę należy docisnąć szczotką, szczególnie w kącie pomiędzy ścianą, futryną a parapetem. Zagiętą część oczywiście odcinamy nożem.

Przyklejanie tapety na ścianie

Nieco bardziej skomplikowane jest kładzenie tapet przy ościeżnicach. Pierwszą czynnością, jaką musimy wykonać, jest przygotowanie paska tapety o szerokości tej samej co głębokość górnego ościeża. Należy uwzględnić ok. pięciu centymetrów na zakładkę. Dalej, posmarowany klejem pas składamy na pół, ale jeszcze go nie zakładamy. Trzeba przyłożyć go do pasa położonego przed wnęką. Nad oknem na ścianie zaznaczamy jego szerokość. Następnie smarujemy tapetę klejem i przyklejamy pas dokładnie tam, gdzie zaznaczyliśmy szerokość. Przycinamy go w rogu na zakładce. Ta z kolei zostanie pokryta kolejnym pasem tapety. Na końcu należy zagiąć ją między futryną a ościeżem i pozostałą część wyciąć. Jak widać, nie jest to szczególnie trudne zadanie, wymaga jednak cierpliwości i wprawy.