×

Jak tapetować narożniki wewnętrzne?

Jak tapetować narożniki wewnętrzne?

Marzą Ci się piękne, kolorowe ściany w pokoju dziennym albo sypialni? Jeśli tak, w Twoich wnętrzach sprawdzi się nowoczesna tapeta w oryginalny wzór – idealna do salonu i każdego innego pomieszczenia. Szeroki wybór w tej kategorii oferuje nie jeden sklep internetowy. To świetne rozwiązanie dekoracyjne, które ma wiele zalet – pasuje na każdą ścianę, dzięki niemu może zmienić całą domową aranżację bez kupowania nowych mebli, pozwala dowolnie łączyć i komponować kolory w pokojach, idealnie nadaje się dla dzieci. Co ważne, kładzenie tapety to czynność, która nie musi być trudna – wystarczy się do niej dobrze przygotować.

Tapetowanie wewnętrznych narożników

Jednym z trudno dostępnych miejsc, na które warto zwrócić uwagę podczas tapetowania, są narożniki wewnętrzne, czyli miejsca, gdzie stykają się dwie ściany (tworząc wewnętrzny kąt).  W tym artykule prezentujemy praktyczne wskazówki, z których mogą skorzystać wszyscy – zawodowcy i amatorzy. Przydadzą się szczególnie tym, którzy kładą wyjątkowo grube tapety. Wymagają one zachowania większego marginesu zachodzącego na następną ścianę.

Czynności podczas tapetowania narożników wewnętrznych

Kąty wewnętrzne przy cienkiej tapecie nie sprawią Ci dużo problemów. Tak naprawdę kluczowe jest przygotowanie paska tapety do naklejenia – wystarczy doliczyć dodatkowy margines do fragmentu tapety, który znajdzie się w wewnętrznym kącie. W tym celu dolicz jakieś dwa centymetry. Pozwoli to osiągnąć idealną precyzję, a ściana będzie prezentowała się schludnie i profesjonalnie – bez dziur, szpar i odklejających się płatów.

Jak to zrobić krok po kroku? Wystarczy dokładnie zmierzyć ostatni pasek, dodać wspomniany margines (policz na niego obszar o szerokości ok. 1-2 cm) i obciąć wymierzony fragment. Tapetę przykleja się na ścianę tak, jak do tej pory, a w kącie należy ją przycisnąć (do tego celu warto użyć specjalnej szpatułki czy linijki). Zapasowy margines przyciśnij do drugiej ściany (stykającej się z tą pierwszą). Dodatkowy, zapasowy obszar powinien znaleźć się też na kolejnym pasku naklejanym na drugą ścianę wewnętrzną. Aby położyć tapetę prosto, narysuj linię na ścianie.

Rodzaje tapet

Na koniec podpowiemy jeszcze, jaką tapetę ścienną wybrać. Na rynku dostępne są wersje papierowe – najmniej trwałe i najtańsze, winylowe – odporne na częste zmywanie, a także flizelinowe – wyjątkowo łatwe w tapetowaniu. Dodatek flizeliny sprawia, że płaty są elastyczne i przypominają tkaninę, dzięki czemu procedura naklejania przebiega sprawnie i gwarantuje uzyskanie najlepszych efektów wizualnych. To produkt, który doceniają zarówno amatorzy, jak i zawodowcy.