×

Jak tapetować narożniki zewnętrzne?

Jak tapetować narożniki zewnętrzne?

Piękne wnętrza wymagają niezwykłej oprawy. Aby pokoje w Twoim domu czy mieszkaniu prezentowały się doskonale, postaw na sprawdzone rozwiązania dekoracyjne – świetnie sprawdzą się modne, nowoczesne tapety ścienne 3D. Nadają się idealnie do salonu, sypialni, a nawet kuchni i łazienki (wystarczy wybrać odporne na ścieranie tapety winylowe). Wyglądają bardzo oryginalnie i stwarzają duże pole manewru – wystarczy wybrać intrygujący, wyrazisty wzór, by uzyskać niesamowite efekty wizualne.

Tapetowanie zewnętrznych narożników

Dobrze dopasowana tapeta będzie harmonizować z wnętrzem i meblami, tworząc spójną całość. Wybór efektownego wzoru to klucz do sukcesu, ale istotne jest też samo tapetowanie, które nie należy do najtrudniejszych czynności. Trzeba jednak wykonać je bardzo precyzyjne. Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, w którym znajdziecie informacje, jak poradzić sobie z trudno dostępnymi obszarami we wnętrzach – narożnikami zewnętrznymi w postaci gzymsów i innych kątów wypukłych.

Tapetowanie obszaru ściany z narożnikami zewnętrznymi

Aby czynność przebiegła bardzo sprawnie, wystarczy dokładnie wymierzyć szerokość ostatniego nakładanego na ścianę paska, a do następnego fragmentu doliczyć mały margines (dla tapet cienkich należy policzyć ok. 1-2 cm, zaś dla grubych – ok. 5 cm). Na tak dopasowany płat nałóż klej i zacznij tapetowanie, naklejając pasek począwszy od samego brzegu poprzedniego kawałka tapety. Co zrobić z kątem wypukłym? Obklej go i dokładnie przyciśnij do ściany doliczony margines.

Musisz liczyć się z tym, że na tym etapie mogą pojawić się marszczenia. Aby je zatuszować, użyj specjalnego noża do tapet – wykonaj nieduże nacięcia w miejscach, w których tapeta ścienna się wybrzusza, i dociśnij całość. Aby brzegi się wygładziły i wyrównały, do następnego paska również dolicz dodatkowy margines. Narysuj prostą linię na ścianie, wymierz tapetę i nałóż ją z marginesem albo wyrównaj nowy pasek na zewnętrznym rogu.

Dwie opcje do wyboru

Kolejny fragment tapetuj, zaczynając od kąta, w którym widzisz poprzedni margines, a na koniec starannie dociśnij całość. Możesz też wybrać drugą wersję i wyrównać kolejny płat tapety  z marginesem z ostatniego paska. Zawsze kontroluj wzór, aby ładnie się pokrywał. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem najlepszej tapety do obróbki, postaw na tę na flizelinie – to nowoczesny produkt, który pozwala tapetować szybko i dokładnie. Dodatek tego surowca dodaje elastyczności, dzięki czemu tapeta bardzo dobrze przylega do ściany, a samo przyklejenie jest bardzo łatwe. Klejem smaruje się wówczas ścianę, co wyklucza problemy z przemoczeniem materiału.