×

Jakie są rodzaj i właściwości tapet, przegląd, przeznaczenie i zastosowanie

Jakie są rodzaj i właściwości tapet, przegląd, przeznaczenie i zastosowanie

Różne rodzaje tapet

Tapety to popularna dekoracja ścienna, która odnajdzie się w każdym wnętrzu, niezależnie od stylu, w jakim zostało ono zaprojektowane. Przed jej zakupem warto dokładnie zapoznać się z rodzajami tapet oraz ich właściwościami. Dzięki temu otrzymujemy pewność, że nabyty produkt spełniać będzie wszystkie nasze potrzeby i wymagania.

Obecnie istnieje wiele sklepów internetowych, które mają w swojej ofercie tapety ścienne. Ten niepozorny dodatek, umiejętnie wykorzystany, jest w stanie podnieść walory estetyczne każdego pomieszczenia, podkreślając jednocześnie charakter wnętrza. Warto jednak wiedzieć, że decyzja o nałożeniu tapety na ścianę powinna być dokładnie przemyślana, tak by pasowała ona do pozostałych elementów wystroju, tworząc z nimi jedną i spójną całość.

Czym są tapety papierowe?

Dziś na rynku nabyć można wiele różnych rodzajów tapet, spośród których dużą popularnością cieszą się tapety papierowe. Jest to rozwiązanie jedno z tańszych, które daje możliwość wyboru spośród szerokiej gamy wzorów i kolorów. Niewątpliwym atutem tego rodzaju tapet jest fakt, że pozwalają one ścianie oddychać, dzięki czemu odnajdą się również w przypadku osób borykających się z różnego rodzaju alergiami. Warto jednak wiedzieć, że sprawdzą się one przede wszystkim w sypialni, salonie oraz korytarzu, czyli w miejscach, w których nie ma zbyt dużej wilgoci.

Tapety winylowe i flizelinowe – charakterystyka

Mówiąc o tego typu produktach, nie sposób nie wspomnieć o tapecie winylowej. Jest ona bardzo trwała oraz charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie wilgoci. Warto również wiedzieć, że tapety te mogą różnić się od siebie właściwościami, co oznacza, że klient ma możliwość wyboru między tapetą gładką, pokrytą folią PCV, jak również taką, która jest nieco grubsza i gąbczasta. Pierwsza z nich bardzo łatwo daje utrzymać się w czystości, natomiast druga doskonale odnajdzie się w przypadku ścian posiadających pęknięcia oraz ubytki.

Innym rodzajem są tapety flizelinowe, których spodnia warstwa składa się ze specjalnej włókniny poliestrowej. Stanowi ona skuteczne zabezpieczenie tapety przed rozdarciem lub też marszczeniem się, co pozytywnie wpływa na jej walory estetyczne. Należy jednak podkreślić, że nie powinno smarować się ich klejem. Powinien być on naniesiony bezpośrednio na powierzchnię ściany przy użyciu specjalnego pędzla bądź też malarskiego wałka. Rozwiązanie to ma także inną zaletę, jaką jest możliwość modyfikowania nałożonej tapety. Oznacza to, że w sytuacji, w której klej jest jeszcze mokry, posiadacz tapety bez większego problemu może poprawić błędy oraz delikatnie zmienić jej położenie.

Wiele sklepów internetowych ma w swojej ofercie nowoczesne tapety na ścianę do salonu, jak również do innych pomieszczeń, dzięki którym istnieje możliwość odmienienia każdego wnętrza niewielkim kosztem. Szeroki wybór zarówno kolorów i wzorów sprawia, że wszystkie osoby zainteresowane ich nabyciem z pewnością znajdą coś dla siebie.