×

Jak obliczyć właściwą ilość rolek tapety? Ile potrzeba do wytapetowania pomieszczeń, krok po kroku

Jak obliczyć właściwą ilość rolek tapety? Ile potrzeba do wytapetowania pomieszczeń, krok po kroku

Jak obliczyć właściwą ilość rolek tapety?

Zakup tapet ściennych

Tapety to jedne z najbardziej popularnych ozdób ściennych, które również i dziś są bardzo chętnie nabywane przez wiele osób. Mogą w znacznym stopniu zmienić charakter każdego wnętrza, a wszystko to za niewielką cenę. Dobrym miejscem na ich zakup jest sklep internetowy z tapetami ściennymi, w którym znajduje się szeroki wybór modeli, różniących się od siebie kolorami oraz wzorami.

Tapety ponownie wracają na salony

Jeszcze do niedawna tapety winylowe i papierowe były kojarzone głównie ze staromodnym wystrojem mieszkań, który z estetyką miał niewiele wspólnego. Warto więc wiedzieć, że współcześnie produkowane tapety tworzone są z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu zachwycają swoją jakością oraz wyglądem najbardziej wymagające osoby. Bez obaw można ich używać nie tylko w salonie, ale i sypialni, korytarzu czy też pokoju dziecięcym.

Powodów, dla których nowoczesne tapety ścienne cieszą się tak dużą popularnością, jest naprawdę wiele. Do ich klejenia nie potrzeba pomocy specjalisty, co wiąże się z dość dużymi oszczędnościami. W praktyce oznacza to, że z zadaniem tym poradzi sobie każda, nawet niedoświadczona osoba. Zanim jednak przystąpi ona do pracy, musi dokładnie wyliczyć, jaka wielkość rolki okaże się niezbędna dla danego pomieszczenia. Dzięki temu istnieje możliwość uniknięcia konieczności ponownego odwiedzania sklepu, by kupić kolejną rolkę.

Jak dużą rolkę kupić?

Jak obliczyć właściwą ilość tapety? Przede wszystkim należy zacząć od policzenia, ile dokładnie brytów będzie niezbędnych do pokrycia wybranego pomieszczenia. Oznacza to, że trzeba dodać do siebie długość każdej ściany, a otrzymany wynik podzielić przez szerokość rolki wybranej przez nas tapety. Uzyskany wynik oznaczać będzie liczbę niezbędnych pasów.

Dobór tapet na ściany

W następnym kroku dzielona jest długość rolki przez wysokość ściany, na której znajdować się będzie tapeta. Warto pamiętać, by dodać do otrzymanej wartości mniej więcej 6 cm „zapasu”, który służyć będzie wyrównaniu rolki zarówno od dołu, jak i od góry. Nieco większy problem mogą mieć osoby, które zdecydowały się na tapetę posiadającą wzór, ponieważ w tym przypadku niezbędne jest uwzględnienie powtarzającego się motywu. Zadanie to może być nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe do wykonania, nawet przez osobę, która nakładaniem tapet zajmuje się po raz pierwszy. Warto jednak zadbać o to, by zakupione rolki pochodziły z tej samej serii.

Możliwość skorzystania z kalkulatora online

Dla części osób obliczenia te mogą wydawać się dość skomplikowane. Dobra wiadomość jest więc taka, że istnieje również możliwość skorzystania z kalkulatora online, który znaleźć można na wielu internetowych stronach. Należy pamiętać, że otrzymany wynik traktowany jest raczej, jako wartość szacunkowa, ponieważ może on nie uwzględniać niestandardowych powierzchni, na których znajdują się wnęki czy też skosy.