×

3 najczęstsze błędy podczas tapetowania - jak ich uniknąć?

3 najczęstsze błędy podczas tapetowania - jak ich uniknąć?

Błędy podczas tapetowania - tapety ścienne montaż

Współczesne tapety ścienne stanowią wyjątkowy sposób na aranżację wnętrza. Wprowadzają do pomieszczenia nie tylko różnobarwność, ale też często ciekawe i przyciągające uwagę wzory. Dlatego też cieszą się rosnącą popularnością.

Wiele osób jednak boi się samodzielnie zmieniać tapety, obawiając się o ich trwałość i równe przyklejenie do ścian. Tymczasem, stosując się do kilku rad, można łatwo ominąć najczęściej zdarzające się błędy, dzięki czemu tapetowanie będzie czynnością łatwą i przynoszącą mnóstwo satysfakcji.

Źle przygotowane ściany

Dla zawodowców ta czynność jest rzeczą podstawową, jednak osoby niemające do tej pory możliwości wymiany tapet, mogą o tym nie wiedzieć. Otóż każda nawierzchnia przed tapetowaniem musi zostać odpowiednio przygotowana. Dotyczy to zarówno występujących na niej ubytków, które gruntujemy i wypełniamy (czasem konieczne może okazać się wyrównanie całej powierzchni), odpylenia, jak i zagruntowania ścian. Jeśli natomiast przygotujemy je odpowiednio, możemy być pewni, że nie będziemy się zmagać z żadnymi nierównościami, ani miejscowym odklejaniem się tapet.

Nieprawidłowo dobrany i aplikowany klej

To drugi z najważniejszych punktów, jeśli chodzi o tapetowanie. Każdy rodzaj tapety, czy to winylowa, papierowa czy flizelinowa, będzie wymagał innego kleju. Na rynku są co prawda dostępne kleje uniwersalne, jednak specjaliści zazwyczaj zalecają wybór tego produktu pod kątem konkretnego rodzaju tapet. Laicy często natomiast nie widzą różnicy między nimi, stąd też często nabywają kleje „na oko”.

Tapety ścienne - błędy podczas tapetowania

Z drugiej strony nierzadko pojawia się błąd przy aplikacji kleju. Informacje na temat tego, na którą powierzchnię (czy też na obie) należy go nakładać, zazwyczaj można znaleźć na opakowaniu tapety. Co do zasady jednak przyjmuje się, że klej nakłada się na wszystkie tapety papierowe i z takim podkładem, w przypadku zaś flizelinowych – na ścianę. Sama substancja powinna być też równomiernie rozprowadzona po ich powierzchni. Zbyt mała ilość może sprawić, że tapeta będzie się odklejać, zbyt duża – wydłuża czas schnięcia, a też może powodować nierówności.

Nierównomierne nałożenie tapety na ścianę

Kiedy już powierzchnia muru jest gotowa, a klej rozrobiony i gotowy do użycia, przychodzi moment przyklejenia tapety. Ważne jest w tym momencie, by stosować przeznaczone do tego celu narzędzia, jak szczota do gładzenia tapet (przy winylowych stosujemy gąbkę), ostry nożyk do docinania czy rolka lub wałek gumowy do dociskania i wygładzenia arkusza.

Na tym etapie szczególnie ważne jest, by pod żadnym przyklejonym fragmentem nie pozostały pęcherzyki powietrza, gdyż będziemy się wówczas zmagać z mało estetycznymi wybrzuszeniami, a z drugiej strony – miejsce to będzie narażone na łatwiejsze rozerwanie.

Warto zapytać o poradę w sklepie

Stosując się do powyższych rad, powinniśmy bez problemu przejść przez całe tapetowanie. Jednak jeśli wciąż nie czujemy się zbyt pewni i mamy wątpliwości, nie bójmy się zapytać w sklepie, w którym kupiliśmy tapetę, jak należy się z nią obchodzić. Wówczas z pewnością uzyskamy obszerne informacje na temat tego, jak dany rodzaj produktu prawidłowo przykleić do ściany.