Wymiana fototapety – wszystko co musisz wiedzieć? 5 kluczowych porad

Image Blog

Wymiana fototapety, co musisz wiedzieć?

W saloniekuchni czy sypialni – fototapety cieszą się ogromną popularnością, gdyż dodają charakteru wnętrzu. Gdy natomiast dany wystrój nam się znudzi, można szybko i prosto go zmienić, wybierając nowy wzór tapety.

Sama czynność wymiany fototapety już taka łatwa nie jest. To praca, która nie wybacza błędów i może skutecznie zniechęcić każdego entuzjastę takiego wystroju. Jednak efekt, jaki daje, zdecydowanie warty jest tego, by zapoznać się ze wskazówkami i przystąpić do pracy!

Wybierz fototapetę, która będzie Ci służyć przez lata

Ten element wystroju należy wybierać z rozwagą – fototapeta powinna być wyborem na lata. Warto więc zastanowić się nad motywem, który będzie uniwersalny dla różnych pomysłów aranżacji pomieszczenia. To oszczędzi nam pracy na przyszłość.

Przygotuj dobrze nawierzchnię

Wpierw ściągamy ze ściany starą fototapetę. Można to zrobić przy użyciu wody z mydłem malarskim (jeśli jest papierowa), wody z octem (inne rodzaje tapet) lub specjalnego środka do ich usuwania, który je zmiękcza i rozpuszcza klej. Każdy arkusz odcinamy nożykiem od dołu i w kierunku góry odrywamy go od muru.

Pamiętajmy, aby oczyścić ścianę jak najdokładniej z resztek starej tapety, kleju i innych zabrudzeń – warto wykorzystać do tego celu specjalne środki do rozpuszczania klejów, dzięki czemu ściana będzie dokładniej oczyszczona. Nawierzchnia powinna być też niemal idealnie gładka, dlatego też wszelkie ubytki, spękania czy wybrzuszenia należy zniwelować.

Przyklejanie fototapety

Teraz to, co musimy zrobić, to zagruntować ścianę – dzięki temu tapeta ścienna nie tylko będzie się lepiej trzymać, ale przede wszystkim w przyszłości, po namoczeniu, łatwiej będzie ją zerwać. Niektórzy specjaliści radzą gruntować nawet na 24 godziny przed samym tapetowaniem.

W przypadku fototapet szalenie ważna jest precyzja – warto więc narysować sobie ołówkiem linie pomocnicze. Następnie przygotujmy sobie poszczególne arkusze w szeregu, wzorem do dołu, przed ścianą, na którą chcemy je nakleić. Rozrobiony klej nakładamy na daną nawierzchnię (w zależności od rodzaju tapety) i czekamy, aż trochę przeschnie, co pomoże zapobiec puchnięciu.

Jak należy natomiast nanosić fototapetę? Od lewej strony – od okna, narożnika lub drzwi. Kleimy je od góry do dołu, przyciskając mocno wałkiem do muru. Każdy naklejony fragment dociskamy delikatnie od środka do brzegów, dzięki czemu pozbędziemy się pęcherzyków powietrza.

W tym przypadku musimy cały czas porównywać to, jak jeden arkusz przylega do drugiego – przyda się więc trzecia osoba, która będzie podpowiadała, gdzie należy skorygować ich umiejscowienie.

Pamiętajmy też, by usuwać nadmiar kleju na bieżąco! Zbyt duża ilość kleju może powodować wybrzuszenia lub osiadać na wzorze, a jego usunięcie w momencie, gdy zaschnie, będzie wiązało się z ryzykiem uszkodzenia fototapety. Jeśli natomiast gdzieś zdarzy się nadmiar materiału, odcinamy go ostrym nożykiem.

Zawsze zapytaj o radę

Fachowa wiedza w przypadku klejenia fototapet jest zawsze przydatna. Dzięki temu uniknie się błędów, a tym samym – rozczarowania, spowodowanego źle przyklejonymi arkuszami. Wiedząc, jak to zrobić poprawnie, po dłuższej chwili pracy będziemy mogli cieszyć się nowym, oryginalnym wystrojem.