×

Samodzielne tapetowanie 5 najważniejszych zasad. Zobacz co musisz wiedzieć zanim zaczniesz?

Samodzielne tapetowanie 5 najważniejszych zasad. Zobacz co musisz wiedzieć zanim zaczniesz?

Samodzielne tapetowanie, remont, nakładanie tapety

Dla wielu osób prace remontowe wydają się często bardzo trudnymi zadaniami. Tapetowanie należy do tych czynności, które chętnie powierzamy specjalistom, tymczasem nie jest to wcale takie trudne! Wystarczy tylko zasięgnąć odpowiednich informacji, trzymać się pewnych zasad, które obowiązują przy klejeniu kolejnych brytów do muru i… to wszystko.

Jeśli zatem chcecie samodzielnie zacząć tapetować swoje wnętrza, to zapoznajcie się z poniższym artykułem. Dowiecie się z niego najważniejszych rzeczy, jakie powinniście wiedzieć, nim zaczniecie przyklejać tapety do swoich ścian.

Dobierz odpowiedni rodzaj tapety, klej i narzędzia

Całe tapetowanie zaczyna się od tego, kluczowego momentu. Istotne jest, aby dobrać odpowiedni produkt do warunków, jakie będą panować w pomieszczeniu. Na przykład do sypialni czy pokoju dziecięcego może być zwykła tapeta papierowa. Tam, gdzie warunki są trudniejsze (tj. występuje wyższa wilgotność powietrza), lepiej nadadzą się tapety winylowe – w tym przypadku jednak należy pamiętać, żeby nie zaklejać wszystkich ścian, gdyż winyl ogranicza ich „oddychanie”, zbierając wewnątrz pomieszczenia wilgoć, a tym samym – zagrażając powstaniem grzyba.

Kiedy już z kolei wybierzemy interesujący nas wzór, kolor i rodzaj, pora dobrać odpowiedni klej. Na rynku są najróżniejsze substancje wiążące, jednak najważniejsze jest to, by dopasować go odpowiednio do rodzaju zakupionej tapety. Zawsze można dopytać sprzedawcę w sklepie z tapetami, który klej będzie najlepszy, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że kupiliśmy odpowiedni produkt.

Nie mniej istotne są odpowiednie narzędzia – wiadro i pędzel to absolutna podstawa, jednak do sprawnego tapetowania potrzebne będą jeszcze gąbki, wałek dociskowy, ostry nożyk, a także szczotka wygładzająca. Te produkty pomogą nam m.in. pozbyć się pęcherzyków, które pojawiają się pod naklejanym brytem.

Grunt to przygotowane ściany!

Mając już komplet wszystkich narzędzi i tapet ściennych, pora na omówienie kwestii nawierzchni. Przede wszystkim, jeśli wcześniej była na niej tapeta, zdzieramy ją całkowicie, mocząc ją, odcinając od dołu i rwąc do góry. Ważne jest, aby ściana była zupełnie oczyszczona ze wszelkich zanieczyszczeń – począwszy od skrawków starej nawierzchni, przez klej (który można rozpuścić specjalnym środkiem), po pył i zabrudzenia. Te ostatnie usuwamy w momencie, kiedy wyrównamy i wygładzimy ścianę (jest to ważne, gdyż każde wybrzuszenie czy wgłębienie będzie widoczne). Kiedy ściana jest równa, myjemy ją, ściągając pył, którego drobinki mogłyby osłabić działanie kleju.

Pamiętajmy też, aby ściągnąć wszelkie włączniki, gniazdka (i odpowiednio je zabezpieczyć!) przed tapetowaniem, dzięki czemu będziemy mogli przyłożyć arkusze równo do ściany. Po naklejeniu brytu, by odnaleźć gniazdka, wystarczy tapetę opukać, a po znalezieniu, wykonać krzyżowe nacięcie i rozchylić rozcięte fragmenty, by odsłonić instalację. Natomiast tam, gdzie są kołki, albo wkręcamy śruby, albo wsadzamy zapałki, które łatwo przebiją się przez mokry arkusz.

Trzymaj się instrukcji i zasad

W tapetowaniu bardzo ważne jest, by kierować się dostarczonymi instrukcjami. To, jak kładziemy klej – czy na jedną, czy na obie powierzchnie, może ważyć na całej naszej pracy. Ważna jest też technika samego klejenia (najlepiej od narożnika i od góry), a także dbanie o to, by nie pozostawały żadne pęcherzyki powietrza pod brytem (stąd pędzel i gumowy wałek).

Kierując się powyższymi wskazówkami, tapetowanie z pewnością przebiegnie bez najmniejszego problemu.