×

Jak równo nakleić fototapetę na ścianie w 3 prostych krokach?

Jak równo nakleić fototapetę na ścianie w 3 prostych krokach?

Jak równo nakleić fototapetę na ścianie

Jednym z najciekawszych i najbardziej oryginalnych sposobów na ozdobienie wnętrza domu, gabinetu czy biura, jest udekorowanie go fototapetą. Bogactwo wzorów, począwszy od motywów roślinnych, które zbliżają do natury, przez zwierzęta po postaci z filmu, gwarantują wyjątkową aranżację każdego pomieszczenia. Stąd też ten rodzaj tapet bardzo chętnie jest stosowany w niemal każdym pomieszczeniu.

Wielu z nas jednak obawia się samodzielnego klejenia fototapet do ścian, przede wszystkim przez wzgląd na brak fachowej wiedzy. Tymczasem tapetowanie nimi muru wcale nie jest tak bardzo trudne, jeśli stosujemy się do ogólnych zasad. Jak zatem równo przykleić równo fototapetę do nawierzchni?

Odpowiednie narzędzia

Nim przystąpi się do jakichkolwiek prac, należy wpierw zadbać o właściwe wyposażenie. Wałki lub pędzle do nanoszenia kleju, wiadro, gumowy wałek, ostry nożyk, ołówek, odpowiedni klej (dobrany do rodzaju tapety ściennej), a także zwilżona gąbka i poziomica to podstawowe narzędzia, jakimi powinniśmy się posługiwać przy klejeniu tapet.

Dopiero zaopatrując się we wszystkie te urządzenia, będziemy mogli przystąpić do dalszej pracy.

Przygotowanie ściany

Przed każdym tapetowaniem najważniejsze jest przygotowanie powierzchni, na której ma się znaleźć nowa tapeta. Oprócz oczyszczania ze starych brytów i pyłu ważne jest pozbycie się wszelkich nierówności – począwszy od dziur, które mogły powstać, przez gwoździe po kontakty i włączniki.

Choć to podstawowy krok w tego typu pracach, to w przypadku naklejania fototapet jest on wyjątkowo ważny. Wszelkie wybrzuszenia czy zagłębienia najzwyczajniej zniekształcą obraz, a w ostateczności – zepsują oczekiwany efekt.

Przygotowanie ściany nie obejmuje jednak samego mycia i czyszczenia. Przy nanoszeniu brytów z bardziej skomplikowanymi wzorami jest istotne to, by były one równo przyklejone. Wszelkie nierówności bowiem będą łatwo zauważalne, a cała praca zostanie zniweczona. Dlatego też za pomocą ołówka, posiłkując się pionem malarskim lub poziomicą, rysujemy na ścianie proste pionowe linie wyznaczające granice dla naszej fototapety. W ten sposób łatwo wyznaczymy sobie granice klejenia.

Sposób klejenia

Najlepiej jest zacząć naklejać fototapetę od lewej strony ściany – od narożnika. Kleimy od góry, schodząc w dół, równomiernie dociskając arkusz do muru. Warto też sobie zostawić kilkucentymetrową rezerwę z góry i z dołu, dzięki czemu ewentualna korekta nie będzie utrudniona. Paski te wystarczy później uciąć nożykiem do tapet.

Co jest ważne – nie kleimy brytów na zakładkę, tylko obok siebie, dzięki czemu zyska się równą nawierzchnię. Po przyklejeniu jednego arkusza i dociśnięciu go do ściany, jeśli okaże się, że klej wypływa po bokach, można go sczyścić lekko zwilżoną gąbeczką. Jeśli natomiast pod tapetą pojawiły się bąbelki powietrza, których nie da się wygładzić za pomocą wałka, można się ich pozbyć przez delikatne przebicie ich igłą i dociśnięcie brytu do muru.

Dodatkowa para rąk do pomocy

Aby mieć pewność, że nasza praca idzie pomyślnie, przyda się pomoc co najmniej jeszcze jednej osoby, która nie tylko pomoże nanosić fototapetę na ścianę, ale też oceni z większej odległości położenie dwóch brytów względem siebie.

Jeśli natomiast uda się nakleić ją równo na ścianę, wystarczy poczekać, aż klej wyschnie, by później po prostu cieszyć się miłym efektem.