×

Jak dobrać tapetę do salonu – 7 przykładów modnych aranżacji na 2019 r.

Jak dobrać tapetę do salonu – 7 przykładów modnych aranżacji na 2019 r.

Jak dobrać tapetę do salonu

Jako miejsce, w którym nie tylko spędzamy czas ze swoimi bliskimi, ale przede wszystkim – gdzie przyjmujemy gości, salon wymaga wyjątkowej aranżacji. Dlatego też jego wystrój powinien być odpowiednio przemyślany.

Coraz częściej do dekoracji tych wnętrz wykorzystuje się już nie monotonne farby, a tapety, które można idealnie dopasować do charakteru pokoju. Jak jednak dobrać odpowiednią tapetę do salonu? Czy są tu jakieś uniwersalne zasady?

Ożywiamy wnętrze

W tworzeniu wystroju pokoju dziennego bardzo ważne jest, aby miał on pobudzający charakter. Należy więc zadbać o to, by było w nim dużo światła (co uzyska się też zastosowaniem jaśniejszych barw na ścianach), a także, by rozbudzał wszystkich kolorami. A jak najlepiej to osiągnąć jak nie przez dodatki lub właśnie tapety? Z drugiej strony należy również uważać, by nie przesadzić z ilością kolorów, gdyż w przeciwnym razie uzyska się męczącą kakofonię barw.

Tworzymy wybrany styl

W doborze aranżacji wnętrza najważniejszy jest efekt, jaki chcemy osiągnąć. Możemy oczywiście postawić na styl eklektyczny, czerpiący z różnych nurtów sztuki, jednak wielu z nas szuka niebagatelnych wzorów odwołujących się do konkretnych stylizacji. Stąd też dobór tapety ściennej powinien być przede wszystkim warunkowany tym, czy chcemy stworzyć przytulne, klasyczne wnętrze, czy też stawiamy na wystrój w stylu vintage, albo może zależy nam na nowoczesnym szlifie.

Jak natomiast dobierać kolory i wzory do wybranego charakteru salonu?

Styl klasyczny – proste kształty i barwy

Do pokojów gościnnych o tradycyjnym charakterze doskonale nadają się tapety o najróżniejszych wzorach. Delikatne kratki, nieco orientu pod postacią prostej marokańskiej koniczyny, pionowe prążki, barokowe kasetony, a także delikatna ornamentyka kwiatowa będą stanowić wyjątkową ozdobę ścian każdego salonu, utrzymanego w klasycznym stylu.

Styl klasyczny - proste kształty i barwy

Retro salon

Coraz chętniej sięga się również do dawniejszych typów aranżacji, tworząc niebagatelne, budzące nostalgię za tamtymi czasami wnętrza. Te zaś również mogą zostać przystrojone marokańską koniczyną z dodatkowym wzorem, np. kwiatowym, motywami koronkowymi czy też kształtami geometrycznymi – rombami, kołami lub kwadratami. Doskonale się też spiszą tapety imitujące pikowanie skór czy też proste, dwukolorowe pasy. Dzięki takim wzorom poczujemy się znów jak w latach 50. czy 60.

Pokój gościnny utrzymany w stylu boho

Artystyczne dusze poszukują inspiracji także w wystroju wnętrz. Dzięki tapetom można stworzyć pomieszczenia rozbudzające kreatywność i ciekawość świata. Wśród popularnych wzorów przeznaczonych do salonów utrzymanych w stylu boho znajdują się m.in. najróżniejsze motywy kwiatowe (koniecznie pełne przepychu), lasu tropikalnego, a także etniczne i pióra. Feeria kolorów jak najbardziej wskazana!

Ciepły styl zimnej Skandynawii

Styl skandynawski jest obecnie jednym z topowych, jakie goszczą w naszych domach(tapety skandynawskie). Charakteryzuje się minimalizmem i jasnymi barwami. Stąd też do niego doskonałe będą tapety białe lub szare, jednolite lub z delikatnym wzorem marmurkowym. Równie popularne są motywy ceglane i imitacje drewna, które ocieplą całe wnętrze.

Przede wszystkim – spójna kompozycja

Urządzając salon, warto pomyśleć o każdym członku rodziny – wszak wszyscy domownicy powinni znaleźć tu swoje miejsce. Ważne też jest utrzymanie go w jednolitym charakterze, gdyż nadmierna mieszanina różnych wzorów może negatywnie odbić się na odbiorze całego wnętrza. Wybór tapety do pokoju dziennego powinien być więc głęboko przemyślany.