×

Jak odświeżyć kuchnię - 10 tapet, które odmienią kuchenne wnętrze

Jak odświeżyć kuchnię - 10 tapet, które odmienią kuchenne wnętrze

Meble i akcesoria AGD to jedno, jednak warto też zadbać o zagospodarowanie ścian. Obecnie doskonałym dopełnieniem do każdej kuchni może być tapeta ścienna. Może ona pojawić się na jednej ścianie, jak i na wszystkich. Wszystko jest kwestią charakteru wnętrza.

Przytulny pokój z jasną tapetą do kuchni z kawowym wzorem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze tapety do kuchni?

Pierwsze, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze tapety, to materiał, z którego została wykonana. Zdecydowanie najlepsza do kuchni będzie tapeta winylowa na flizelinie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie chłonie wilgoci, a z drugiej strony łatwiej się ją czyści. Jest to konieczne, gdyż w kuchni zbiera się dużo pary wodnej, a i o zabrudzenia nie trudno. Należy też pamiętać, że ważna jest odpowiednia wentylacja, aby nagromadzona wilgoć stale się ulatniała.

Z drugiej strony jest wzór – motywy, które pojawią się na tapecie, uzależniamy od charakteru kuchni, czy jest nowoczesny, czy bardziej tradycyjny, choć można zawsze poszaleć z różnymi kombinacjami. Pamiętajmy też o odpowiednich kolorach – czerwień wzmaga apetyt, zieleń uspokaja i sprawia, że jedzenie wygląda lepiej, beże i brązy zaś budują wrażenie przytulności.

Przyjrzyjmy się, jakie wzory znajdą zastosowanie w tej przestrzeni.

Klasyczne wzory

Jednolite barwy, krata, albo kafelki z najróżniejszą ornamentyką – to typowe wzory tapet, jakie pojawiały się w klasycznej kuchni. Dzięki nim możemy stworzyć przestrzeń nawiązującą do tradycyjnych i rustykalnych klimatów, w których czas zwalnia i nic nas nie pogania. Zdecydowanie jest to też typ wzoru, dzięki któremu wybór arkuszy znacznie się poszerza, dając możliwość dobrania tapety do własnych oczekiwań.

Pokój z tapetą w ciemno zieloną grubą kratę.

Mury i drewno

Wzory, które oddają surowość materiałów budowlanych, są wyjątkowo popularne. Cieszą się wzięciem wśród miłośników loftów i innych przemysłowych przestrzeni. Docenią je również miłośnicy starej zabudowy, którzy szukają oryginalnego akcentu.

W ofercie dobrego sklepu internetowego z tapetami można więc znaleźć motywy drewniane – blade, zarumienione, brązowe czy wręcz hebanowe imitacje desek – doskonale wpiszą się do każdej kuchni utrzymanej zarówno w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym.

Z drugiej strony są motywy ceglane. To idealne rozwiązanie dla miłośników industrialnych wnętrz. Znajdziemy tu więc odwzorowanie solidnego, nowoczesnego muru, jak i bardziej klasycznych, ceglanych scian. Jedna strefa wyłożona tego typu tapetą zmieni zupełnie charakter tego wnętrza!

Motywy kuchenne i fototapety

Pomysłów na udekorowanie kuchni tapetami jest znacznie więcej. Dużą popularnością cieszą się fototapety na flizelinie, a także arkusze z typowo kuchennymi motywami – ziarnami kawy, owocami i wieloma innymi. Ważne jest, by zawsze dobierać tapetę odpowiednio do barw i efektu, jaki się chce uzyskać.