×

Akcesoria do samodzielnego tapetowania: listewka, miarka, nożyk do tapet, pędzel, szpachelka, wałek dociskowy

Akcesoria do samodzielnego tapetowania: listewka, miarka, nożyk do tapet, pędzel, szpachelka, wałek dociskowy

To dzięki nim jesteśmy w stanie wyznaczyć granice pomiędzy poszczególnymi brytami, nanieść klej na arkusz czy ścianę, a przede wszystkim – pociąć tapetę na równe części. Przyjrzyjmy się, jakie akcesoria do tapetowania będą niezbędne w każdej takiej pracy.

Na stole leżą narzędzia do tapetowania, czyli tapeta, wałek i nożyczki.

By rozrobić klej

Kwestia doboru kleju jest osobną sprawą – zawsze należy wybierać produkt, który pasuje do konkretnego rodzaju tapety ściennej. Równie ważne jednak jest to, by mieć odpowiednie narzędzia, które pozwolą go przygotować przed nałożeniem na którąkolwiek z nawierzchni.

Istotne jest więc to, by wyposażyć się w odpowiedniej wielkości wiadro do rozmieszania substancji wiążącej. Przyda się również coś, czym rozrobimy klej. Może to być nawet zwykła listewka – ważne tylko, by porządnie wymieszać.

Mierzenie, cięcie i nakładanie kleju

Nim przejdzie się do samego cięcia arkuszy, wpierw trzeba dokonać odpowiednich pomiarów. Należy pomierzyć nie tylko wysokość ściany, co będzie decydować o rozmiarach brytu, ale też o szerokości, dzięki czemu można sobie dokładnie zaplanować pracę na każdej ścianie. Do tego celu jest niezbędna precyzyjna miarka, co najmniej 5-metrowa.

Niektórzy też do wyznaczania równych linii używają pionu malarskiego, czyli specjalnego ciężarka na sznurku, który pozwala wyznaczyć prostopadłą linię na murze.

Kolejną rzeczą, o jaką należy zadbać, to przede wszystkim porządny nożyk do tapet. Wyobraźmy sobie, że tniemy arkusz tępym ostrzem. W efekcie bryt ma poszarpane krawędzie i wygląda mało estetycznie. Dlatego też warto postawić na przeznaczony do tego celu nożyk, którym jednym sprawnym ruchem utniemy arkusz prosto, bez szarpania i prosto. Można również wyposażyć się w odpowiednią listwę, dzięki której zachowamy równą linię. Z drugiej strony listewka ta pomaga precyzyjnie odciąć nadmiar tapety przy krawędzi.

Nie mniej istotny jest dobry pędzel, który jest dostosowany do smarowania brytów klejem. Do tego celu wykorzystuje się tzw. ławkowiec – szeroki pędzel z gęstym włosiem, dzięki któremu możemy równomiernie rozprowadzenie substancji na arkuszu lub na ścianie.

Klejenie i wyrównywanie

Kiedy już mamy powyższe narzędzia, pamiętajmy, że do prawidłowego położenia tapet przydają się też inne akcesoria. Jednym z nich jest specjalna szpachelka, dzięki której wyrównamy bryt u krawędzi – na górze, na dole, jak i w rogu ściany. W następnej kolejności przyda się specjalna szczotka, dzięki której pozbywamy się większych pęcherzyków, a także dociskamy tapetę do powierzchni. Przydatny też będzie wałek dociskowy. Zazwyczaj są szerokości wałka do malowania lub trochę węższe. To narzędzie pozwala na odpowiednie wyrównanie i dociśnięcie arkusza (co jest szczególnie ważne w przypadku tapet winylowych, na których każde załamanie jest od razu widoczne) i pozbycie się pęcherzyków powietrza.

Wiadro z wodą i gąbeczką

Ostatecznie to, czego potrzebujemy jeszcze, to niewielkiego wiadra z wodą i gąbką. Po co? Czasem się zdarzy, że klej skapnie nam na wierzch tapety. Szybka interwencja z takim zestawem to pewność, że pozbędziemy się plam i będziemy mogli cieszyć ładnymi ścianami.