×

Ścienne tapety papierowe - ich właściwości i zastosowanie

Ścienne tapety papierowe - ich właściwości i zastosowanie

Jeśli szuka się taniego i efektownego elementu ozdobnego do domu, chce się niewielkim kosztem odświeżyć wnętrza – doskonałym rozwiązaniem będzie położenie tapet papierowych. Ich bogaty wybór najróżniejszych wzorów, motywów i barw, a także możliwość zakupu arkuszy o jednej, dwóch i trzech warstwach czyni je bardzo uniwersalnym produktem do niemal każdego wnętrza.

Czym charakteryzują się tapety papierowe? Czemu wciąż cieszą się dużą popularnością w sklepach internetowych z tapetami i nie tylko? Przyjrzymy się im bliżej.

Tapeta w biało czerwone, poziome paski w pokoju dziecięcym połączona z tapetą dla dzieci w zwierzątka na chmurkach

Od jednej do trzech warstw

Na rynku można znaleźć trzy rodzaje tapet papierowych. Jednowarstwowe są zdecydowanie najcieńsze, a przez to najmniej trwałe. Ich cena, jak i ilość wzorów, ten mankament rekompensują. Sprawia to, że są one idealnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie chcemy uatrakcyjnić wnętrze, które jest mniej eksponowane. Świetnie więc spiszą się w spiżarkach, altanach czy innych pomieszczeniach gospodarczych przy domu. Należy jednak pamiętać, że są one wrażliwe na uszkodzenia także w momencie, jak już położyliśmy je na ścianach, stąd też zalecana jest ostrożność.

Zdecydowanie trwalsze są tapety dwu i trzywarstwowe. Te pierwsze to najpopularniejszy rodzaj, który można dostać w większości sklepów. Kładzie się je znacznie łatwiej niż cienkie jednowarstwowe, a do tego można je czyścić wilgotną gąbką czy szmatką. Z drugiej strony, jeśli nie są tłoczone, to mogą mieć problem z maskowaniem nierówności, dlatego też przed naklejeniem ich na ścianę, należy odpowiednio przygotować nawierzchnię.

Najlepszymi właściwościami charakteryzują się tapety papierowe trójwarstwowe. Są grube, wytrzymałe, a gładka warstwa spodnia doskonale kryje wszelkie niedoskonałości muru. Dodatkowo są odporne na uszkodzenia i świetnie nadają się do malowania (tapety o tym przeznaczeniu zazwyczaj są tańsze).

Bogactwo wzorów

Do salonu, pokoju dziecięcego, sypialni czy na korytarz – tapety papierowe mają bardzo szerokie zastosowanie dzięki temu, że dostępne są w najróżniejszych wzorach. Gładkie kolory, paski pionowe i poziome, a także z różnymi innymi motywami to tylko część możliwości, jakie można odkryć, wybierając ten rodzaj tapet ściennych.

Tapeta imitująca tablicę w kawiarnii z menu i rysunkami kawy

Można również znaleźć wzory przeznaczone do łazienki czy kuchni. Należy jednak pamiętać w takim wypadku, żeby często wietrzyć pomieszczenie. Papier pozwala ścianie oddychać, ale jednocześnie dość łatwo chłonie wilgoć, jeśli więc nie chcemy, aby tapeta uległa uszkodzeniu, należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji.

Opłacalna alternatywa

To, co przede wszystkim przyciąga uwagę potencjalnych nabywców, to również cena papierowych tapet. Nie da się ukryć, że jest to najtańszy rodzaj tego typu elementu wykończenia wnętrza, głównie ze względu na fakt, że w porównaniu z pozostałymi mają nieco węższe zastosowanie – rzadko stosuje się je w łazience przez wzgląd na wysoką wilgotność, w kuchni tylko nieco częściej. Z drugiej strony są bardziej podatne na uszkodzenia, szczególnie jeśli chodzi o zmywanie – najwyższą odpornością charakteryzują się tapety trójwarstwowe, przy dwuwarstwowych należy już bardziej uważać.

Niemniej jednak – dzięki bogactwu wzorów klasycznych, nowoczesnych czy też łączących różne style, są one jednym z najpopularniejszych sposobów na ozdobienie ścian. Dodatkowo ich niewysoka cena wiąże się z ogólnie niższym kosztem remontu, a tym samym – możliwością częstszej zmiany aranżacji wnętrza.