×

Tapeta papierowa, winylowa czy na flizelinie?

Tapeta papierowa, winylowa czy na flizelinie?

Tapeta papierowa, winylowa czy na flizelinie?

Od lat tapety są jednym z najbardziej skutecznych i popularnych sposobów na aranżację niemal każdego wnętrza. Nowoczesne metody produkcji, a także wyższej jakości materiały wykorzystywane do ich wytwarzania, sprawiają, że dzisiaj w każdym pomieszczeniu na ścianach mogą pojawić się te wyjątkowe ozdoby.

Wiele osób jednak głowi się nad tym, jaki rodzaj tapet powinny wybrać. Zasadniczo można znaleźć trzy najpopularniejsze rodzaje – winylowe, papierowe, a także te na flizelinie. Czym się od siebie różnią? Jakie mają wady czy zalety oraz które z nich i w jakich pomieszczeniach najlepiej zdadzą egzamin?

Tapety papierowe

Jeśli zależy nam na najszerszym możliwym wyborze motywów i wzorów, a do tego chcemy zrobić remont najniższym możliwym kosztem, to zdecydowanie wybór powinien paść na tapety papierowe. To właśnie je można najszerzej spotkać zarówno w hurtowniach, jak i sklepach internetowych z tapetami. Mnóstwo ciekawych deseni, przeznaczonych do salonów, sypialni, pokojów dziecięcych, a nawet do kuchni czynią z nich jedną z najciekawszych propozycji na aranżację niemal dowolnego wnętrza.

Ten rodzaj tapet ściennych dzieli się jeszcze na trzy kolejne podkategorie. Mogą być one:

  • jednowarstwowe,
  • dwuwarstwowe,
  • trójwarstwowe.

Różnicę między nimi widać nie tylko w cenie (najtańsze są te pierwsze), ale przede wszystkim w trwałości. Najcieńsze z tapet są najmniej wytrzymałe, o czym można przekonać się już przy naklejaniu ich na ścianę. Łatwo się drą, są mało odporne na zmywanie, a wszelkie nierówności powierzchni mocno się na niej odznaczają. Zdecydowanie lepszymi właściwościami charakteryzują się tapety dwuwarstwowe. Dużo skuteczniej kryją wszelkie niedoskonałości muru, a z drugiej strony są wytrzymalsze na rozdarcia. Najmocniejszy jest naturalnie ostatni wariant – nie sprawiają problemu przy klejeniu, gdyż są odporne na rwanie się, a do tego doskonale kryją nierówności. Niemniej jednak każda z nich dość ciężko znosi większą wilgoć i zmywanie wodą.

Tapety flizelinowe

Ten rodzaj tapet wykorzystuje warstwę z włókniny poliestrowej, dzięki czemu bardzo łatwo się je klei do ściany, nawet w przypadku cienkiego brytu. Stąd też ryzyko porwania czy zmarszczenia się jest naprawdę niewielkie. Druga, wierzchnia warstwa, najczęściej wykonana jest z papieru lub innego, sztucznego materiału. Tapety na flizelinie mają już klej, więc wystarczy tylko posmarować spoiwem powierzchnię i przykleić arkusz do niej. Dodatkowo nie sprawiają problemu przy zrywaniu – można po prostu chwycić za krawędzie i mocno szarpnąć.

Tego rodzaju tapety charakteryzują się również dobrymi właściwościami izolacyjnymi – zarówno jeśli chodzi o temperaturę pomieszczenia, jak i dźwięki zza ściany. Dodatkowo doskonale kryją wszelkie niedoskonałości nawierzchni, na którą są naklejane. Ze wszystkich rodzajów tapet te stanowią dobry kompromis między jakością a ceną.

Tapety winylowe

Stawiając na najwyższą trwałość i doskonałe krycie wszelkich nierówności, powinno wybrać się tapety winylowe. Doskonale nadają się nie tylko do salonu czy na korytarz, ale dzięki swojej odporności na wodę, świetnie spiszą się w łazience czy w kuchni. Do tego trudno się rysują i nie niszczą się przy czyszczeniu. Dostępne są zarówno w wersji gładkiej, jak i z tłoczeniami, imitującymi różne nawierzchnie, jak kamienie, cegły itp. Co więcej, mogą być klejone na flizelinie, jak i z papierowym podkładem. Trzeba mieć świadomość, że jakością idzie nieco wyższa cena, jednak za najwyższą trwałość i niebanalne wzory warto czasem więcej zapłacić.