×

Tapety w stonowanych kolorach do gabinetu i biura

Tapety w stonowanych kolorach do gabinetu i biura

Każdy kolor ma nie tylko symboliczne znaczenie. Różne barwy, które stosujemy we wnętrzach, mocno oddziałują też na ludzkie stany emocjonalne. Wyróżniamy barwy wzmagające lub tłumiące określone cechy charakteru. Dlatego też tak ważne jest, by urządzając dane wnętrze, zadbać o umiejętne dobranie do niego barw. Sypialnia, salon czy kuchnia uzyskają nie tylko wyjątkowy klimat. Ciekawa aranżacja sprawi, że każda wykonywana w nich aktywność nabierze zupełnie innego wymiaru.

Dzisiaj jednak zajmiemy się tapetami ściennymi, które mogą pojawić się na ścianach gabinetu. Przyjrzymy się stonowanym kolorom, idealnie wpisującym się w klimat domowego biura, a także przestrzeni, w której pracują najróżniejsi specjaliści.

Barwy idealne dla handlarzy

Osoby, które zawodowo zajmują się handlem, potrzebują przestrzeni, która będzie wzmagała ich chęć rywalizacji. Jakież kolory nadają się do tego lepiej niż czerwienie? Należy jednak pamiętać, by z nimi nie przesadzić, gdyż po dłuższym czasie przebywania w pomieszczeniu, w którym dominują, możemy poczuć się zmęczeni. Dlatego też kolor ten powinien pojawić się tylko na jednej ścianie. Motyw malowanych na czerwono desek doskonale się zgra z zielenią, wpływającą na kreatywność lub beżami. Co ważne – taką tapetą warto pokryć powierzchnię, która nie jest bezpośrednio naprzeciwko biurka.

Stonowana tapeta ścienna z mapą świata na ścianie w biurze

W gabinecie lekarskim i u psychologa

Większość z nas, kiedy trafia do stomatologa, fizjoterapeuty czy lekarza, oczekuje sterylnych warunków. Warto więc spotęgować to wrażenie, za pomocą barw. Nie bez przyczyny w większości takich gabinetów stosuje się kolory, które kojarzą się z czystością. Stąd najlepiej jest dobierać biele, szarości ewentualnie odcienie mięty.

Wybrana tapeta może mieć jednak ciekawy, delikatny deseń, np. imitujący tkaninę. Dzięki temu wnętrze gabinetu zyskuje na charakterze. Warto też postawić na tapety winylowe, z których łatwiej sczyścić wszelkie zabrudzenia.

Nieco inaczej to natomiast wygląda w przypadku pracowni psychologa. Tutaj nie jest najważniejsze to, by utrzymać wrażenie sterylności, tylko stworzyć warunki, które pozwalają skupić się pacjentowi. Stąd też najlepiej jest postawić na barwy związane z fioletem, który wzmaga pracę układu nerwowego. Pięknie zdobić wnętrze będą tapety w kolorach wrzosu, lilii czy lawendy.

Gabinet artysty

Zaciszne miejsce w domu, w którym pracuje się twórczo, malując obrazy czy też pisząc książkę, wymaga specjalnej oprawy. Jakie kolory pasują do gabinetu artystów? Zdecydowanie te, które pobudzają kreatywność. Wszak to ona podsuwa im inspirację do tworzenia wyjątkowych dzieł. Te same zasady dotyczą grafików komputerowych czy copywriterów.

Doskonałym elementem wystroju będzie więc tapeta w odcieniach zieleni lub żółci. Wybór może paść wyłącznie na gładki wariant, z drobnymi zdobieniami, ciekawe pasy, lub też może łączyć jednolity kolor z roślinnym deseniem, który pojawi się na jednej ze ścian. Można ewentualnie postawić na żółcie – odcienie lata, które budzą optymizm, kojarząc się ze słońcem.

Domowe biuro

Każdy może stworzyć swoje wyjątkowe biuro w domu. Korzystając z niemal magicznej mocy kolorów lub dobierać je według własnego uznania, tworzy się przestrzeń, dzięki której będzie można spokojnie oddać się swoim obowiązkom. Im mniej krzykliwe, tym słabiej absorbują uwagę, pozwalając skupić ją na tym, co najważniejsze w tym pomieszczeniu – na pracy.