×

Jak ciąć tapety i fototapety

Jak ciąć tapety i fototapety

Na blogu naszego sklepu internetowego z tapetami na ścianę do pokoju i sypialni niejednokrotnie poruszaliśmy kwestię techniki klejenia tapet. Pora teraz wyjaśnić sobie inny, często palący problem – jak je ciąć. Wiele osób bowiem ma z tym nie lada problem, nierzadko docinając bryt zbyt mocno lub zostawiając za duże zakładki. Jak ciąć poprawnie tapety ścienne? Jakie narzędzia będą do tego przydatne? Jeśli jesteś tuż przed tapetowaniem swoich ścian, znajdziesz tu przydatne informacje.

Przede wszystkim – weź niezbędne miary

Przed samym cięciem kolejnych arkuszy, konieczne jest zmierzenie wysokości ścian, na które klejone będą tapety. Najlepiej jest dokonać co najmniej kilku pomiarów. Nie jest to regułą, ale może zdarzyć się, że w różnych częściach pomieszczenia ściany są innej wysokości. Kiedy już zbierzesz wszystkie wymiary, wybierz ten, który jest najdłuższy. Dzięki temu nie będziesz miał nieprzyjemnej niespodzianki pod postacią zbyt krótkiego brytu na daną powierzchnię.

Co ważne – kiedy już będziesz przechodził do odcinania arkuszy od rolki, pamiętaj, by nie były one idealnie dopasowane do wymiaru. Lepiej zawsze sobie zostawić wygodny zapas około 5 cm, który później dotniesz już na samej ścianie. Dzięki temu właśnie zyskasz możliwość precyzyjnego położenia tapety na klejonej nawierzchni.

Zadbaj o odpowiednie narzędzia

Bardzo ważne jest, aby bryty ciąć ostrym nożem. Nie trzeba jednak sięgać od razu po skalpel – są dużo prostsze i tańsze narzędzia. Jednym z nich jest na przykład właśnie nożyk do tapet, który dostaniesz w naszym sklepie internetowym. Jest nie tylko bardzo ostry, ale też posiada wyłamywane ostrza, dzięki czemu, jeśli jedno z nich ulegnie już stępieniu, wystarczy tylko je odłamać i wysunąć nowe. Jego ostrość gwarantuje nie tylko idealne docinanie brytów, ale też możliwość wykrajania otworów, np. na gniazdka czy włączniki światła.

Obok nożyków niektórzy decydują się również na używanie specjalnych nożyczek do tapet. Zazwyczaj wykorzystuje się je do cięcia mokrych arkuszy, więc zwykłe biurowe nie wystarczą. Przeznaczone do brytów nożyczki mają zazwyczaj wąskie ostrza, a także odpowiednie wyprofilowanie uchwytu. Z ich pomocą można zarówno pozbywać się nadmiaru naklejonej już na ścianę tapety, jak i tej, którą dopiero szykujemy na stole. A skoro już o nim mowa – taki mebel również jest przydatny, gdyż pozwala wygodnie przygotować odpowiedniej długości arkusz.

Będąc przy narzędziach do cięcia, nie sposób nie wspomnieć jeszcze o listwie do przycinania tapet. To właśnie dzięki niej można zyskać prostą linię przy pracy nożykiem. Wystarczy tylko docisnąć nią bryt do powierzchni i przeciągnąć ostrzem, by zyskać prosty odcinek.

Co warto mieć na uwadze przy cięciu i klejeniu tapet?

Kiedy przystępujesz do tapetowania, powinieneś jeszcze pamiętać o tym, żeby cięte arkusze były dopasowane do siebie wzorem. Stąd też nie zawsze będzie tak, że każdy kolejny odcinek z rolki będzie pasować do poprzedniego. Warto więc po odmierzeniu i odcięciu arkuszy, ułożyć je obok siebie wzorem do góry, aby odpowiednio zgrać występujący na nich motyw. Jest to szczególnie ważne w przypadku fototapet, te jednak często mogą być dodatkowo zaopatrzone linią perforacji, ułatwiającą prawidłowe oddzielenie brytów.