×

Jak usuwać tapety ścienne? Podajemy cenne wskazówki

Jak usuwać tapety ścienne? Podajemy cenne wskazówki

Z czasem przychodzi moment, że w domu trzeba zrobić remont. Odświeżenie wybranego pokoju, naprawa zniszczeń po zalaniu przez sąsiada – to tylko kilka powodów sprawiających, że trzeba przeprowadzić tego typu prace. Należy wykonać je w taki sposób, aby nie uszkodzić nawierzchni muru.

Masz w mieszkaniu stare, zniszczone tapety ścienne? A może po prostu te obecne Ci się znudziły? Jeśli tak, to tutaj znajdziesz szereg przydatnych wskazówek, dzięki którym łatwo zmienisz stary wystrój konkretnego pomieszczenia.

Para zdejmująca ze ściany starą, czerwoną tapetę

Narzędzia, które warto mieć

Ściąganie tapet to mokra robota. Dosłownie – będziesz potrzebował wiadra z wodą, a także pędzla do tapet (tzw. ławkowca). Przydatny może też być specjalny skrobak, który pomoże zdzierać resztki brytu z muru. Z drugiej strony niezbędnym narzędziem może się okazać ostry nożyk – praktyczny zarówno w czasie tapetowania, jak i zrywania tapety.

W wielu przypadkach konieczne będzie też starcie resztek kleju ze ściany. Do tego można wykorzystać parownicę lub specjalną gąbkę malarską. Zdecydowane najlepsze rezultaty przynosi dodatkowo stosowanie specjalnego środka do usuwania tapet. Nasz sklep internetowy z tapetami może zaproponować Ci go w atrakcyjnej cenie. Zaletą tego produktu jest fakt, że ściągnie arkusze papierowe, na flizelinie oraz winylowe.

Jak zdzierać stare tapety?

Skoro już zebrałeś wszystkie niezbędne narzędzia, to pora, by przystąpić do pracy. Jeśli masz wodę z wiadrem, to pamiętaj, żeby była ona ciepła. Możesz też dodać do niej trochę octu (najlepszy będzie roztwór około 10%). Choć zdecydowanie rekomendujemy korzystanie ze wspomnianego wyżej płynu – ważne, byś zapoznał się wtedy z instrukcją jego stosowania.

By łatwiej pozbyć się tapet ze ścian, wykonaj na nich krzyżowe nacięcia ostrym nożykiem. Dzięki temu powstaną przerwy, przez które przyklejone do muru arkusze będą szybciej nasiąkać. W przypadku, jeśli masz do czynienia z tapetami winylowymi, zetrzyj wierzchnią warstwę drobnoziarnistym papierem ściernym. Nie musisz szorować po całości – przetrzyj je w kilku miejscach.

Zdejmowanie tapety ze ściany

Kiedy już wykonasz te czynności, za pomocą pędzla rozprowadź wodę. Zrób to równomiernie, aby uniknąć jej ściekania na podłogę. Zazwyczaj trzeba poczekać około 15 minut, żeby tapeta była gotowa do zdarcia. Jeśli natomiast korzystasz z roztworu z detergentem, stosuj się zawsze ściśle do instrukcji, a z pewnością bez problemu oczyścisz swoje ściany.

W przypadku brytów papierowych zrywanie pójdzie łatwo – po zmoczeniu zazwyczaj odchodzą same. Trudniej może być z tapetami na flizelinie czy winylowymi. Jeśli jednak je dobrze namoczysz, nie powinieneś mieć kłopotu. Przy zdzieraniu arkuszy pamiętaj, by robić to z jak najmniejszą szkodą dla tynku. Nie będziesz mógł przystąpić od razu do przyklejania swojej nowej rustykalnej czy skandynawskiej tapety, jeśli w ścianie będą ubytki, z którymi nawet tapety z efektem 3D sobie nie poradzą. W takiej sytuacji konieczne będzie najpierw wyrównanie nawierzchni. Ostatecznie musisz też pamiętać, aby dokładnie oczyścić mur jeszcze przed nanoszeniem nowych tapet.