×

Jak kłaść tapety winylowe?

Jak kłaść tapety winylowe?

Do najczęściej wybieranych tapet ściennych w ostatnich latach należą te winylowe. Charakteryzują się dużą odpornością na wilgoć i tarcie. Są łatwe w czyszczeniu, dzięki czemu cieszą się dużą popularnością.
Nie jest to nowe rozwiązanie. Jednak wciąż wiele osób może zadawać sobie pytanie, jak odpowiednio kłaść je na ścianę. Czy jest jakaś zasadnicza różnica w technice? W tym artykule wyjaśnimy, jak poprawnie nałożyć tapetę winylową na wybraną powierzchnię.

Odpowiednio przygotowana powierzchnia to podstawa

Jak w przypadku montażu każdego z rodzajów arkuszy, trzeba wpierw odpowiednio przygotować nawierzchnię. Ściana musi być dobrze oczyszczona. Luźniejszy tynk należy usunąć, a wszelkie ubytki powyżej 2 mm – wyrównać. Dzięki temu zyskujesz pewność, że nowo przyklejona tapeta nie będzie się odklejać, a na jej powierzchni nie pojawią się bąble czy inne nierówności.
Pamiętaj również o odkręceniu pokryw włączników i gniazdek, a także ich odpowiednim zabezpieczeniu elektryki. Ściana powinna być też zagruntowana. Możesz to zrobić za pomocą zwykłego gruntu malarskiego lub rozrzedzonego kleju do tapet. Kiedy już wykonałeś wszystkie te czynności – pora przejść do następnego kroku.

Kładzenie tapet winylowych

Wymierzanie, cięcie i klejenie

Czas, byś sobie oznaczył miejsce na pierwszy bryt. Możesz to zrobić z pomocą pionu murarskiego, poziomicy, a także specjalnej listwy do przycinania tapet z miarką. Dzięki temu równo nakreślisz ołówkiem pionową linię krawędzi arkuszu.
Następnie dokładnie odmierz długość każdego fragmentu tapety. Zrób około 2 cm zakładkę. Pozwoli Ci to łatwiej dopasować do długości nawierzchni. Dla uproszczenia możesz też ponumerować poszczególne bryty. Zyskasz w ten sposób spójny wzór. Pamiętaj, aby ciąć równo. Do tego celu przyda się wspomniana listwa, a także ostry nożyk
Potrzebny będzie Ci też klej. Do tego montażu potrzebujesz specjalnego preparatu do tapet ściennych winylowych do kuchni i łazienki. Skorzystaj na przykład z produktu, jakim jest Metylan Direct dwupak. Zawartość obu pojemniczków należy rozmieszać w wiadrze według instrukcji, którą znajdziesz na opakowaniu. Kiedy już to zrobisz, możesz przystąpić do nanoszenia kleju.
W tym momencie musisz zwrócić uwagę na jedną, ważną rzecz – jeśli wybrałeś tapetę na podkładzie papierowym, musisz pokryć gotową mieszanką zarówno jej spód, jak i ścianę. Trzeba również poczekać, aż bryty odpowiednio nasiąkną preparatem. Natomiast jeśli zdecydowałeś się na arkusze na podkładzie flizelinowym wystarczy, że posmarujesz klejem tylko powierzchnię muru.
Jeśli wszystko jest gotowe – montuj poszczególne fragmenty według kolejności, jaką wyznaczyłeś. Do pozbycia się bąbli używasz specjalnej szczotki lub wałków, odprowadzając pęcherzyki powietrza do zewnętrznej krawędzi tapety. Nie spiesz się – najważniejsza tutaj jest precyzja, aby efekt jak najbardziej odpowiadał oczekiwaniom.

Jak kłaść tapety winylowe?

Ostatnie cięcia… i gotowe!

Po skończonym klejeniu, wystarczy, że teraz tym samym ostrym nożykiem przetniesz na krzyż miejsca, w których są gniazdka i kontakty. Wszystko gotowe! Jak sam widzisz, to wcale nie jest trudne, a z czasem nabiera się wprawy. Większość rzeczy, których potrzebujesz, znajdziesz w naszym sklepie internetowym z tapetami na ścianę do pokoju i sypialni.