×

Jak kłaść tapetę na nierównej powierzchni?

Jak kłaść tapetę na nierównej powierzchni?

Choć wszyscy życzyliby sobie, żeby ich domy i mieszkania były idealne, czasem nie sposób ustrzec się pewnych błędów w sztuce budowlanej. Choć dzisiaj pewne mankamenty nie przechodzą już kontroli, głównie ze względu na wysokie standardy, jakie muszą spełniać ekipy budowlane, to w starszym budownictwie wciąż można spotkać się z różnymi niedociągnięciami. Do nich należą m.in. nierówności ścian.
Nie chodzi nawet o fakt, że różnica w wysokości stropu może sięgać nawet kilku centymetrów. Niekiedy zdarzają się co najmniej kłopotliwe wybrzuszenia i krzywizny, których nie sposób skorygować. Wydaje się, że żaden zabieg nie będzie w stanie zamaskować tych defektów. Jednak to nie prawda. Wystarczy wybrać tylko odpowiednią tapetę ścienną,
Poniżej możesz dowiedzieć się, jak dobrać i położyć arkusze tam, gdzie występują różne krzywizny. Przekonasz się, że wbrew pozorom można skutecznie zamaskować je – jeśli tylko będziesz przestrzegać pewnych zasad.

Wybierz odpowiednią tapetę

Choć rada ta nie odnosi się ściśle do metod kładzenia tapet, to jest dość istotna. Im więcej wzorów, które przyciągają uwagę, tym łatwiej jest ukryć wszelkie błędy. Wybierz więc arkusze, na których dużo się dzieje. Postaw na motyw malowanych, postarzanych paneli drewnianych, stary mur lub liście palm. Dzięki nim efektownie urządzisz dany pokój, a jednocześnie – ukryjesz problem nierówności.
Wzór to oczywiście nie wszystko – niektóre tapety dużo lepiej radzą sobie z wszelkimi wybrzuszeniami i zagłębieniami dzięki swojej strukturze i odpowiedniemu podkładowi. Do niwelowania mankamentów więc świetnie nadają się arkusze winylowe na flizelinie. Wynika to z faktu, że są one po prostu grubsze od innych. Spieniona pianka doskonale skrywa zagłębienia, a też nie odznacza się mocno w przypadku drobnych wybrzuszeń.

Jak zamaskować tapeta nierówna powierzchnie?

Krzywa czy nie – trzeba ją przygotować

Każde podłoże pod prace remontowe wymagają przyszykowania. Tyczy się to zarówno tapetowania, jak i malowania. My naturalnie skupimy się na tym pierwszym. Co musisz zrobić najpierw? Nawet jeśli ściana jest mocno krzywa – powinieneś ją dokładnie oczyścić, odtłuścić, a także pozbyć się ewentualnych luźnych elementów tynku i powstałych po nim wyrw. Zrobisz to zwykłą gładzią gipsową. Oczyszczony mur musi zostać zagruntowany, dzięki czemu tapeta będzie lepiej przylegać i unikniesz problemów z kładzeniem jej.

Odpowiednia technika to podstawa

Jeśli jest różnica w wysokości sufitu od podłoża, to łatwo można ją zakryć, stosując typową technikę kładzenia brytów na ścianie. Tyle że z jedną małą różnicą.
Co trzeba zrobić? Otóż zawsze kładzie się tapety od góry do dołu. Tym razem jednak tuż pod sufitem należy nakleić szeroką taśmę malarską. Wyznaczy ona nową, równą granicę między planowanym miejscem montażu a szczytem ściany. Dzięki temu wzór będzie dobrze dopasowany, a różnica w wysokości pozostanie niezauważona.

Nierówna ściana a tapeta

Nie tylko nierówne ściany…

Nierówności dotyczą nie tylko błędów budowniczych. To też włączniki i gniazdka. Jak kleić na nich tapetę? To dość proste – przede wszystkim trzeba pamiętać o wyłączeniu zasilania. Przy kładzeniu brytu na ścianę, należy przyłożyć go do miejsca, gdzie jest kontakt, a następnie wykonać ostrym nożykiem krzyżowe nacięcie. Fragmenty możesz zagiąć do środka puszki. Później trzeba tylko nałożyć pokrywę.
Stosując się do powyższych porad z pewnością uda Ci się położyć tapety tak, by ukryć wszelkie nierówności, a pokój był idealnie wykończony.