×

Czy tapetę można pomalować?

Czy tapetę można pomalować?

Remont to zazwyczaj wielkie przedsięwzięcie, które wymaga nie tylko nakładów finansowych, ale też czasu. Dlatego wiele osób szuka możliwości, by sobie tę pracę ułatwić. Nie zawsze jest to możliwe, ale w kilku przypadkach da się ominąć poszczególne etapy.
Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to, czy tapety można malować. Jeśli byłoby to możliwe, wówczas oszczędza się co najmniej dzień pracy. I mamy dobrą wiadomość – jak najbardziej da się obejść zrywanie starych arkuszy. Jednak jest pewien haczyk – wszystko zależy od rodzaju tapet, a także ich stanu.
Jeśli i Ciebie czeka remont i zadajesz sobie to pytanie odpowiedź znajdziesz w tym blogowym wpisie w naszym sklepie internetowym z tapetami do pokoju i sypialni. Podpowiemy też kilka rzeczy, które z pewnością pomogą Ci szybko i bezboleśnie przejść przez proces malowania starych brytów na ścianach.

Kiedy malowanie jest możliwe?

Nim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, spójrz na kondycję tapet, które są w pomieszczeniu do remontu. Jeśli widzisz, że są one zniszczone lub nie trzymają się dobrze nawierzchni – nie ma sensu, abyś je malował, by później, po niedługim czasie, musiał zrywać farbę razem z odchodzącymi arkuszami. Szkoda Twojej pracy, czasu i nerwów.
Z drugiej strony zwróć też uwagę, jakiego rodzaju tapetę masz na ścianie. Jeśli jest ona papierowa, teoretycznie również możesz ją pomalować. Jest jedno „ale”. Powierzchnię przed nakładaniem farby należy umyć, a tego papier może już nie wytrzymać. Tym samym w pewnym momencie po prostu zacznie się łuszczyć i zrywać. Problem w tym momencie rozwiąże Ci się sam, choć lepiej to zrobić ze specjalnym preparatem.

Czy tapetę można malować?

Jakie tapety nadają się do malowania?

Najlepsze do pokrywania farbą są przede wszystkim tapety winylowe i z włókna szklanego. Dobrze też spisuje się raufaza, która powoli zyskuje popularność na rynku. Do najczęściej spotykanych i nadających się do malowania należą jednak te wyprodukowane z polichlorku winylu. Przede wszystkim są odporne na wilgoć, dzięki czemu nadają się idealnie do różnych wnętrz, w tym kuchni. A jeśli nawet pojawi się na ich powierzchni zabrudzenie, które jest niemożliwe do umycia, to wystarczy je przykryć farbą. W końcu to masz w planach, prawda? Poza tym łatwo się je czyści, więc nie będzie problemu z przygotowaniem odpowiedniego gruntu pod malowanie.
Co więcej – coraz popularniejszym trendem jest wybór tapety winylowej ze specjalnymi tłoczeniami. Specyficzna faktura jest wykorzystywana do tego, aby nałożona farba zyskała dodatkową grę świateł. To arkusze przeznaczone do malowania, które można znaleźć także w naszym sklepie internetowym. Proponujemy różne wzory, w tym cegły albo litery.

Malowanie tapety

Określone farby do malowania tapet

Choć na rynku nie ma jako takich produktów przeznaczonych do malowania tapet ściennych, to parametry niektórych z nich sprawiają, że trzymają się dużo lepiej ich powierzchni. Stąd też, jeśli wiesz, że są to bryty winylowe, to możesz postawić na farbę dyspersyjną. Zapewnisz sobie nią równomierne pokrycie całej nawierzchni, co gwarantuje zadowalający efekt. Z drugiej strony możesz również wybrać emulsję lateksową, która charakteryzuje się dobrym kryciem. Nawet jeśli więc pojawiły się jakieś ubytki w tapecie, masz szansę to zakamuflować.
Wybierz najlepsze rozwiązanie
W przypadku prowadzenia prac remontowych zastanów się, które rozwiązanie pozwoli Ci dłużej cieszyć się osiągniętymi rezultatami. Jeśli masz pewność, że tapeta nie odejdzie, nie jest mocno zniszczona i nie będzie się złuszczać – możesz ją śmiało pomalować. W razie wątpliwości zaś pamiętaj, że czasem lepiej jest wykonać dłuższą, ale owocniejszą pracę.