×

Co jaki czas należy zmieniać tapetę?

Co jaki czas należy zmieniać tapetę?

Okazji do wymiany tapety ściennej jest wiele. Często pozostawiamy je na ścianie aż do momentu zniszczenia. Niektórzy jednak wolą zmieniać je wraz z pojawieniem się nowych trendów. W większości przypadków to kwestia indywidualna. Jednak są pewne obiektywne przesłanki, które wskazują na to, że najwyższa pora odświeżyć swoje mieszkanie.
Co jaki czas więc można czy należy zmieniać tapety? Tego dowiesz się, czytając poniższy artykuł. Przedstawimy Ci też korzyści, jakie płyną z cyklicznego klejenia nowych arkuszy. Przekonasz się też, które momenty są odpowiednim czasem na takie rewolucje.

Zmiana trendów – zmiana wnętrz

W większości, kiedy decydujemy się na remont, to robimy go z myślą o tym, by dany wystrój przetrwał jak najdłużej. To samo tyczy się tapet. Niektóre osoby jednak lubią, kiedy ich otoczenie ulega częstszej zmianie. Decydują się na regularną wymianę garderoby, perfum, a także innych elementów życia codziennego, które dopełniają jej wizerunku. Czemu więc nie zadbać o cykliczne odświeżanie aranżacji pomieszczenia?
Trendy we wnętrzarstwie należą jednak do najtrwalszych. Jednym ze stylów, który od lat cieszy się dużą popularnością, jest skandynawski . Ze względu na wiele nurtów, najpewniej będzie dominować jeszcze przez kilka sezonów. Przynajmniej do czasu, aż stylistom wnętrz nie zawróci w głowie nowy pomysł na wykończenie mieszkania. Warto więc śledzić najnowsze krzyki mody i, jeśli akurat zdarzy się coś, co zaskarbi sobie Twoje serce – zdecydować się na remont. Pamiętaj, że wcale nie musisz zmieniać wystroju o 180 stopni – sama wymiana tapety może odświeżyć całe pomieszczenie, dzięki czemu sam nabierzesz zupełnie nowej energii.

Co jaki czas zmieniać tapetę?

Wraz z wiekiem dzieci

Zazwyczaj, kiedy w rodzinie pojawiają się dzieci, rodzice starają się dostosować tak przestrzeń, aby była przyjazna dla malucha. Dotyczy to nie tylko tapet do pokoju dziecięcego, ale też całego domu. Z czasem jednak i brzdąc w końcu podrasta. W tym momencie urocze dziecięce tapety w jego osobistej strefie powinny zostać zmienione na rzecz bardziej młodzieżowych wzorów, prezentujących np. graffiti albo szyldy z popularnych miejsc.
W takiej chwili często metamorfozę przechodzi nie tylko osobista przestrzeń dziecka, ale też cały dom. W salonie więc można teraz zastosować bardziej zdecydowane barwy i wzory, które również będą bliższe nastolatkowi. Dobrym momentem na zmianę jest też wyprowadzenie się pociechy z mieszkania. Dzieje się tak np. gdy przeprowadza się na stancję lub wyprowadza się do własnych 'czterech ścian'. Tym samym rytm remontów mogą wyznaczać poszczególne etapy dorastania najmłodszych członków rodziny.

Jak często zmieniać tapetę?

Kiedy tapety ulegają zniszczeniu

Chyba nie ma bardziej oczywistego momentu na wymianę tapet niż ten, kiedy widać po nich, że są już wiekowe. Wszystko to oczywiście zależy od jakości – tanie produkty szybciej się zużywają, a także są podatne na uszkodzenia i zabrudzenia. Im wyższa jakość modeli papierowych (np. trzywarstwowych) czy winylowych, tym dłużej wyglądają na nowe. Co więcej – łatwiej też znoszą tarcie i zmywanie.
Jeśli jednak zauważysz, że zabrudzenia są poważne, tu i ówdzie pojawiły się dziury w arkuszach lub po prostu odchodzą – pora na zmianę. Możesz w takim wypadku zdecydować się na winylowe tapety na flizelinie, które znajdziesz również w naszym sklepie internetowym. Charakteryzują się one wyższą trwałością i efektownym wyglądem przez dłuższy czas. Dzięki temu, jeśli nie lubisz za często remontować swoich wnętrz, będziesz miał zagwarantowany spokój z nimi na lata.