×

Jak czyścić tapetę?

Jak czyścić tapetę?

Oblana sokiem, zakurzona czy też zabrudzona w dowolny inny sposób – ściana pokryta tapetą może zostać poplamiona najróżniejszymi substancjami. Często w takich sytuacjach pojawia się w głowie najczarniejszy scenariusz – potrzebny jest remont. Bez obaw. Są sposoby, by zrobić to niewielkim kosztem i małym nakładem sił.
Wbrew pozorom tapety ścienne można czyścić, a nawet się powinno to robić regularnie, aby wyglądały jak najdłużej efektownie. Chcesz dowiedzieć się, jak utrzymać je w czystości? Poniżej zamieściliśmy kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym uda Ci się zachować ich świeży wygląd na lata.

Przede wszystkim – pamiętaj o czyszczeniu z kurzu

Wszelkie plamy i zabrudzenia innymi substancjami to zwykle wyjątkowe sytuacje. Prawdziwy brud jest przez dłuższy czas niewidoczny, a z czasem, pod wpływem wilgotności, może na stałe przywrzeć do wybranej powierzchni. Mowa oczywiście o kurzu, który zbiera się na tapecie, niezależnie, czy jest ona papierowa, czy winylowa.
Odkurzanie jest zazwyczaj bardzo proste. Można to robić albo delikatną szczotką, np. piórkową, albo za pomocą odkurzacza z końcówką z miękkim włosiem. Dzięki temu szybko i skutecznie pozbędziesz się zalegającego na ścianie pyłu.

Czyszczenie tapet - jak to robić?

Kiedy brud jest bardziej uporczywy

Jeśli natomiast będzie konieczne solidniejsze mycie, to pamiętaj, że wiele zależy od tego, z jakiego materiału została wyprodukowana tapeta. Papierowe na ogół dość ciężko znoszą kontakt z wodą. Musisz więc dokładnie odciskać ją z delikatnej gąbki czy szmatki, z której korzystasz. Powinieneś też stosować odpowiedni preparat, który skutecznie usuwa zabrudzenia, ale jednocześnie nie niszczy struktury brytu. Pamiętaj, aby nie szorować! W tym wypadku możesz tylko delikatnie przetrzeć.
Łatwiej sytuacja wygląda w przypadku produktów winylowych, które są odporniejsze na działanie wody i dobrze współpracują z różnymi detergentami. Liczy się także technika mycia – najlepiej od dołu do góry, dzięki czemu nie będziesz musiał się zmagać z zaciekami. Po umyciu zabrudzeń, od razu trzeba przetrzeć wybrane miejsce czystą szmatką. Uważaj również, by mimo wszystko nie przemoczyć tapety.
Jakich detergentów zaś używać do czyszczenia? Możesz to zrobić z użyciem łagodnego mydła. Dobre efekty przynosi też roztwór octu z sodą oczyszczoną (wiele przepisów dostępnych jest w Internecie), a w przypadku tłustych plam – delikatny płyn do naczyń.

Trudniejsze plamy na papierowej tapecie

Nie zawsze jednak odkurzanie i ostrożne przecieranie tapety papierowej zwilżoną gąbką daje rezultat. Czy to oznacza, że jesteś skazany na remont? Niekoniecznie – wielu zabrudzeń możesz pozbyć się w dość prosty sposób, który wymaga nieco cierpliwości. Z pomocą przyjdzie Ci gumka do zmazywania. Nie gwarantuje 100% pewności, że podziała, ale zawsze lepiej przynajmniej zmniejszyć plamę niż pozostawić ją taką, jaką jest.
W przypadku usuwania zabrudzeń tym sposobem pamiętaj, by rozłożyć sobie np. gazetę tuż przy ścianie. Wraz z fragmentami gumki bowiem będzie odpadać brud. W ten sposób więc łatwiej go zbierzesz. Można też znaleźć porady mówiące o próbie usunięcia uporczywej plamy skórką od czerstwego, białego chleba, a dokładniej mówiąc – jej wnętrzem. Działa to podobno tak samo skutecznie, jak zmazywanie gumką.
Ciesz się czystymi tapetami!
Powyższe wskazówki z pewnością pomogą utrzymać Ci tapetę w odpowiedniej czystości. Pamiętaj przede wszystkim o ostrożności – zbyt szorstka szczotka może ją zniszczyć, tak samo o wiele za mokra gąbka. Szczególnej uwagi zaś wymagają bryty papierowe – te, mimo wszystko, najlepiej czyścić na sucho.