×

Jak zdjąć tapetę ze ściany?

Jak zdjąć tapetę ze ściany?

W dzisiejszym wpisie podzielę się z Tobą wiedzą na temat jak skutecznie zdjąć starą tapetę ze ściany. Technik, o których możesz poczytać w sieci, jest całkiem sporo. Ja skupię się na kilku sprawdzonych sposobach wykorzystywanych przez ekspertów. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, to przeczytaj ten artykuł. Dzięki niemu poznasz wiele praktycznych trików usprawniających wykonywanie prac remontowych.

Na wstępie przygotuj następujące rzeczy:

 • wiadro,
 • pędzel ławkowiec,
 • ostry nóż do tapet,
 • folia i taśma malarska,
 • próbnik prądu, śrubokręt oraz taśma izolacyjna,
 • gruboziarnisty papier ścierny (w przypadku gdy są to tapety winylowe do łazienki),
 • płyn do usuwania tapet.

W każdej z przedstawionych poniżej metod opisujących jak zdejmować tapetę faza wstępna jest identyczna. Polega ona na przygotowaniu pomieszczenia do pracy tj.:

 • Rozłóż na całej podłodze folię malarską, tak by zabezpieczyć ją przed pobrudzeniem i ułatwić sobie sprzątanie. Przyczep ją za pomocą taśmy. Następnie wyłącz korek odpowiadający za dopływ prądu do gniazdek oraz oświetlenia (włączników i przewodów sufitowych). Dla pewności użyj próbnika, którym sprawdzisz każdy kontakt. Po tym teście odkręć je i zdemontuj, a „kable” zabezpiecz taśmą izolacyjną.
 • W kolejnym kroku sięgnij po nożyk i ponacinaj nim tapety ścienne. Będzie to potrzebne do skutecznego namoczenia każdego brytu i oddzielenia go od tynku. Zwłaszcza jeśli są to grubsze, nowoczesne tapety ścienne np. wodoodporne.
 • Na tym etapie musisz podjąć decyzję jak zdjąć na mokro tapetę ze ściany. Masz do wyboru dwie opcje, które możesz zastosować do nasączania:
  • czystą wodę lub z dodatkiem octu spirytusowego,
  • specjalny płyn do odklejania tapet. Cena jego oscyluje od 10 do 30 zł i oferuje go najczęściej sklep internetowy z tapetami.

Skupię się na preparacie do zdejmowania brytu, ponieważ jest on szybki i skuteczny. Dodatkową jego zaletą jest łatwość aplikacji i utrzymanie czystości w Twoim otoczeniu. W zależności, czy masz do czynienia z grubą, czy cieńszą warstwą (np. niektóre tapety na ścianę do sypialni), to użyj bardziej lub mniej stężonego roztworu płynu i wody. Przykładowo do tapety do pokoju dziecięcego możesz użyć mieszanki 1:60, a jeśli chodzi o tapety winylowe do łazienki, to użyj 1:30.
Gotową miksturę nanieś na całą długość brytu za pośrednictwem pędzla ławkowca. Odczekaj 10-15 minut i podejmij próbę jego oderwania. Zacznij od górnego narożnika, który podważ szpachelką, a następnie pociągnij lub zroluj w dół. Jeśli pozostaną fragmenty spodniej warstwy, to namocz je ponownie specyfikiem i poczekaj. Zdejmij je szpachelką. Dzięki tej metodzie nie powinieneś uszkodzić tynku, co jest częstym zjawiskiem w trakcie pracy na sucho. Innym sposobem jest zastosowanie urządzenia tzw. parownicy, której końcówką dozuje się gorącą parę pod ciśnieniem na tapetę i stopniowo odkleja się ją od ściany. Minusem tej metody jest większe zużycie prądu oraz większa wilgotność w pokoju.

W ten sposób dobiegamy do końca naszego przewodnika mówiącego o tym, jak najlepiej zdjąć tapetę ze ściany. Mam nadzieję, że dzięki niemu Twoja praca będzie przyjemna, czego Ci życzymy.