×

Jak zerwać tapetę ze ściany?

Jak zerwać tapetę ze ściany?

Chcesz zmienić wystrój wnętrza pokoju lub całego mieszkania? Nie wiesz jak zerwać tapetę ze ściany, by nie pozostały żadne jej fragmenty? Z myślą o Tobie i innych osobach szukających pomocy w internecie przygotowaliśmy artykuł na ten temat.

Czy wiesz, jakiego rodzaju użyte zostały tapety na ściany w Twoim mieszkaniu? Jeśli tak, to wiedza ta z pewnością będzie dla Ciebie pomocna. Na początek sprawdź, czy masz takie, które są wykonane z cienkiego papieru. Wówczas możesz je zdjąć, używając letniej wody. Nanosisz ją na bryt, korzystając z szerokiego pędzla (tzw. ławkowca), chwilę czekasz i podważasz krawędź metalową szpachelką. Pas powinien gładko odchodzić od tynku.

Większym wyzwaniem są grubsze tapety winylowe do łazienki lub do kuchni. Ze względu na to, że są one odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Sama ciepła woda to za mało. Zatem jak zerwać taką tapetę? Eksperci doradzają kilka użytecznych technik, o których za chwilę przeczytasz. Jeśli brałeś pod uwagę odrywanie na sucho, to raczej nie korzystaj z tego wariantu. Praktycy podkreślają, że najskuteczniejszym sposobem jest użycie płynu do usuwania tapet. Oferowany jest przez prawie każdy sklep internetowy z tapetami. W zależności od producenta i pojemności opakowania jego cena może wynosić od 10 do 30 zł. Nie jest to duży wydatek, jeśli uwzględnisz oszczędność Twojego czasu i sił. Poza tym niektóre 250 ml opakowania wystarczają na powierzchnię ścian od 75 do 125 m kw. Przed zakupem policz czy wystarczy jedna, czy więcej butelek.

Po zakupie przeczytaj uważnie instrukcję i wykonaj mieszankę w określonych proporcjach. Są produkty, które aplikowane są na ścianę w pokoju po dodaniu do wody w stosunku 1:60. Natomiast ten sam płyn użyty na tapety ścienne do kuchni powinien być już w proporcji 1:30. Odporną na namaczanie powierzchnię należy najpierw przetrzeć gruboziarnistym papierem ściernym i ponacinać. Użyj do tego celu ostrego noża tapicerskiego. Nasącz cały bryt ławkowcem, następnie odczekaj od 10 do 15 min. W kolejnym kroku podważ górny róg pasa i pociągnij go w dół. Powinien odejść w całości. Jeśli coś pozostało na tynku, to miejsca te ponownie pokryj preparatem, odczekaj i usuń szpachelką.
Na zakończenie, krótka lista rzeczy niezbędnych do zerwania tapety:

  • wiadro z ciepłą wodą,
  • płyn do usuwania tapety,
  • folia malarska i taśma do zabezpieczenia podłogi przed zabrudzeniem,
  • metalowa szpachelka,
  • nożyk,
  • ostry papier ścierny (grube ziarno),
  • przyda się również taśma izolacyjna i śrubokręt.

Teraz podpowiemy Ci prosty sposób, dzięki któremu zachowasz czystość w trakcie remontu.

Po pierwsze zadbaj o zabezpieczenie podłogi. Rozłóż na jej powierzchni folię malarską i przyklej ją taśmą. Odłącz źródło zasilania od kontaktów, włączników i kabli od oświetlenia. Zdemontuj gniazdka, a przewody zaizoluj. Dzięki temu nie będą narażone na zamoczenie, a Ty będziesz mógł pracować w bezpiecznych warunkach.
Czy te informacje są dla Ciebie przydatne? Jeśli masz jeszcze pytania o to, jak zerwać tapetę, to skontaktuj się z nami. Postaramy się na nie odpowiedzieć.