×

Jaka tapeta do małej sypialni?

Jaka tapeta do małej sypialni?

Pomieszczenie przeznaczone do spania powinno zostać odpowiednio wykończone. Od dawna wiadomo, że atrakcyjny wygląd otoczenia sprzyja relaksowi, a także ułatwia zasypianie. Nie tylko o elegancję chodzi. Ważne, by wystrój korelował z przeznaczeniem pokoju. Dlatego warto zastanowić się, jaka tapeta do sypialni sprawdzi się najlepiej. Jaką kolorystykę wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Sprawdź!

Materiał

Należy zacząć od materiału, z jakiego okleina powinna być wykonana. W tym celu warto przeanalizować, jakie czynniki szkodliwe panują w danym miejscu, jak mocno jest ono użytkowane itp. W sypialni odpoczywamy, regenerujemy się po trudach dnia. Nie jest ona narażona na kontakt z wilgocią ani na obcieranie ścian np. przenoszonymi meblami, jak to ma miejsce w przypadku wąskiego przedpokoju. Dlatego z powodzeniem można postawić na tapetę papierową lub stworzoną na bazie fizeliny. W tym przypadku nie trzeba inwestować w wyjątkowo wytrzymały model winylowy. 

Jaką tapetę wybrać do małej sypialni?

Szczególnej uwagi wymagają niewielkie pomieszczenia. Dlatego dobrze przemyśl kwestię, jaka tapeta do małej sypialni pozwoli Ci stworzyć przyjemną strefę relaksu. Chodzi o to, żeby nie wpaść w pułapkę optycznego zmniejszenia przestrzeni, co da efekt przytłoczenia. W takich wnętrzach z pewnością wypoczynek nie przychodzi z łatwością.

W małych wnętrzach najlepszy efekt zapewnią tapety jasne. Kolory takie wprowadzają złudzenie obszerności, dzięki czemu będzie można poczuć się bardziej komfortowo. Należy jednak unikać wyrazistych barw. Działają one pobudzająco, a wykańczając sypialnię, raczej powinno się dążyć do stworzenia miejsca, które wycisza, uspokaja, wprowadza senny nastrój. 

Nie najlepiej sprawdzą się zatem niektóre intensywniejsze pastele. Za to świetnym wyborem będzie biały, kremowy czy beżowy lub szary. Taka aranżacja będzie sprzyjała odstresowaniu, ucieczce od codziennych trosk, przygotowaniu się do zaśnięcia i odpoczynku nocnego. 

Tapeta do sypialni o większej powierzchni

Większe pole do popisu mają właściciele przestrzennego wnętrza, którzy mogą pozwolić sobie na wybór również innych barw. Zatem, jaka tapeta sprawdzi się w sypialni dużej? Oczywiście wersje w jasnych kolorach również będą pasowały, dalej może to być beż, krem, biel czy szarość. Ze względu jednak na większą powierzchnię użytkową nie trzeba ograniczać się tylko do nich. Nawet w przypadku delikatnego optycznego zmniejszenia pomieszczenia nie pojawi się bowiem klaustrofobiczny klimat, dlatego w grę wchodzą również ciemne odcienie. 

Można postawić na modele wykonane w ciemnej szarości, brązie, a nawet czerni. W przypadku tego ostatniego koloru warto jednak zachować ostrożność, by uniknąć ponurej aury. 

Wspólna zasada

Bez względu na to, czy masz małą, czy dużą sypialnię, powinieneś unikać tapet w wyrazistych, ostrych kolorach. Wybieraj okleiny stonowane, które wprowadzają delikatny, przyjemny klimat, ale nie przyciągają nadmiernie uwagi. Musisz dążyć do stworzenia wnętrza sprzyjającego wyciszeniu, a nie pobudzeniu. Kieruj się tą zasadą, a na pewno będziesz zadowolony. 

Postaw na jakość — ciesz się wieloletnią trwałością

Nie szukaj oszczędności. Aranżacja mieszkania to inwestycja długoterminowa, dlatego korzystnie jest kupować jedynie produkty sprawdzonych producentów, którzy gwarantują jakość i wieloletnią trwałość kolorów, a także możliwość idealnego przyklejenia do powierzchni. Sprawdź naszą ofertę! Znajdziesz w niej piękne i odporne tapety.