×

Jaka tapeta do szarych ścian?

Jaka tapeta do szarych ścian?

Chcesz się dowiedzieć jaka tapeta będzie odpowiednia do szarej ściany? Zastanawiasz się, czy lepiej postawić na dynamiczny i wyrazisty wzór, czy może na delikatniejszy deseń? Jaki kolor warto wybrać? Jeżeli zmagasz się z tego rodzaju pytaniami, zachęcamy do lektury naszego krótkiego poradnika! 

O czym należy pamiętać?

Mimo pozornej surowości szarość należy do najmodniejszych, a jednocześnie stylowych barw. Nic zatem dziwnego, że równie chętnie sięgają po nią zawodowi dekoratorzy wnętrz, jak i amatorzy. Warto jednak pamiętać, że nie każdy kolor będzie z nią idealnie współgrał. Urządzając pomieszczenie, należy zadbać o to, by poszczególne elementy uzupełniały się, tworząc harmonijną całość. To, jaka tapeta będzie pasować do szarych ścian, zależy od kilku czynników. Oto najważniejsze z nich:

  • stopień jasności farby – mocne, nasycone szarości możesz połączyć z jasnymi, delikatnymi wzorami, natomiast rozświetlone odcienie będą wymagały bardziej wyrazistych akcentów, by całość nie wyglądała mdło, 

  • przeznaczenie wnętrza – nieco inna okładzina będzie odpowiednia do sypialni czy pokoju dziecięcego, gdzie możesz puścić wodze fantazji, a odmienna do salonu – tu lepiej postawić na elegancki, ponadczasowy wzór, taki jak pasy lub figury geometryczne,

  • wielkość pomieszczenia – ciemne kolory optycznie pomniejszają, a jasne – powiększają wnętrze, kupując tapetę do szarych ścian w niewielkim pokoju, uważaj więc, by nie przytłoczyć go zbyt mocnymi barwami.

Rodzaj tapety a stylistyka wnętrza

Wybierając tapetę do szarej ściany, należy jasno określić styl, w jakim ma być urządzone dane pomieszczenie. Jeżeli nie masz jeszcze pewności, jaki efekt chcesz osiągnąć, możesz posłużyć się poniższą ściągą. Mamy nadzieję, że dzięki zawartym w niej inspiracjom łatwo stworzysz udaną kompozycję:

  • jeżeli marzysz o eleganckim wnętrzu w stylu klasycznym, zestaw szare ściany z okładziną o delikatnym, neutralnym deseniu w pastelowych odcieniach,

  • jeśli wolisz stylistykę skandynawską, postaw na nawiązania do ziemi, natury, przyrody. Najważniejsze wytyczne tej konwencji to funkcjonalność i prostota. Chcąc osiągnąć taki efekt, możesz połączyć szare ściany z jasną, a nawet białą tapetą o prostym wzorze w ptaki, drzewa lub delikatne fale. Jeżeli wolisz bardziej dynamiczne kompozycje, postaw na góry, morze lub inne krajobrazy utrzymane w odcieniach granatu, bieli i błękitu,  

  • w modnym obecnie stylu industrialnym konieczne jest użycie mocniejszych kolorów oraz odpowiednich materiałów, takich jak beton, szkło, stare lub postarzane drewno. Jeżeli taka konwencja przypadła Ci do gustu, skomponuj ciemnoszare ściany z jaśniejszą tapetą o geometrycznych wzorach. Doskonale sprawdzą się romby, heksagony lub monochromatyczne mozaiki.

Prosty wybór!

Jak widać, odpowiedź na pytanie: jaka tapeta pasuje do szarych ścian, zależy od wielu elementów. Jeżeli jednak dokładnie przeanalizujesz omówione wyżej kwestie, z pewnością dokonasz trafnego wyboru. Mamy nadzieję, że nasze porady ułatwią Ci to zadanie i sprawią, że bez trudu stworzysz udaną aranżację wnętrza.