×

Jak przygotować klej do tapet?

Jak przygotować klej do tapet?

Zastanawiasz się, w jaki sposób przygotować klej do tapet? Chcesz wiedzieć, od czego zacząć, o jakich elementach należy pamiętać i na co warto zwrócić uwagę podczas jego szykowania? W takim razie zachęcamy do lektury! Dzięki naszym poradom z łatwością uporasz się z niezbędnymi pracami!

Od czego zacząć?

Zanim przystąpisz do samodzielnego tapetowania, musisz odpowiednio przygotować klej do tapet. Na początku może to wydawać się skomplikowane, zwłaszcza gdy nie masz w tej kwestii dużego doświadczenia. W rzeczywistości jednak jest to całkiem proste zadanie. Wystarczy, że posłużysz się opracowaną przez nas ściągą, którą znajdziesz poniżej. Zawiera ona trzy kroki, które pomogą Ci przejść przez etap przygotowań.

Krok 1 – jakiego kleju potrzebuję?

Warto mieć na uwadze fakt, że w sklepach budowlanych i Internecie możesz kupić rozmaite rodzaje tapet, np.:

  • papierowe,

  • winylowe,

  • flizelinowe,

  • wykonane z włókna szklanego.

Materiał, z którego je wytworzono, będzie miał decydujący wpływ na to, czego powinno się użyć do przyklejenia. Do większości tapet papierowych w zupełności wystarczy Ci produkt uniwersalny, stworzony na bazie metylu lub, nieco rzadziej, krochmalu.

W innych przypadkach konieczne może być jednak zastosowanie odmiennych, niekiedy specjalistycznych artykułów klejących. Pamiętaj, że pragnąc osiągnąć jak najlepsze i najtrwalsze efekty, należy ściśle stosować się do wskazań producenta. Informacje na temat zalecanego przez niego rodzaju kleju muszą być zamieszczone na opakowaniu lub na etykiecie. W niektórych przypadkach umieszcza się je na wewnętrznej stronie tapety. 

Krok 2 – ile kleju muszę użyć?

Podczas tapetowania bardzo ważne jest użycie odpowiedniej ilości kleju. Chcesz wiedzieć, ile będziesz go potrzebować? Da się to obliczyć w prosty sposób.

Większość produktów tego typu sprzedawana jest w opakowaniach po 200 gramów. Taka masa po dodaniu zalecanej przez producenta objętości wody wystarcza na 15-20 metrów kwadratowych ściany. Znając wymiary pokoju, w którym masz zamiar położyć tapetę, możesz bez problemu oszacować ilość kleju, jakiej należy użyć do tapetowania.

Krok 3 – jak rozrobić klej?

Większość tego typu produktów sprzedawana jest w postaci proszku. Jak przygotować z niego klej do tapet? Jest to bardzo proste. Wystarczy tylko:

  1. Przyszykować wiadro lub inne naczynie oraz przyrząd do mieszania (może to być kijek, linijka lub drewniana łyżka na długim trzonku). 

  2. Zastosować się do instrukcji producenta, wlewając do naczynia odpowiednią ilość zimnej wody.

  3. Wsypać do niej zawartość opakowania, mieszając energicznie przez około 60 sekund.

  4. Odczekać około 2-3 minuty i ponownie zamieszać. 

  5. Po upływie kwadransa należy jeszcze raz wymieszać zawartość naczynia.

Tak przygotowany klej jest gotowy do użycia. 

Samodzielne tapetowanie? To proste!

Własnoręczne tapetowanie wcale nie jest trudne, pod warunkiem, że właściwie zorganizujesz sobie pracę. Mamy nadzieję, że dzięki zamieszczonym wyżej poradom wiesz już, jak przygotować klej do tapet i o czym należy pamiętać podczas jego zakupu. Jesteśmy przekonani, że bazując na uzyskanej wiedzy, osiągniesz zadowalające efekty swoich starań.