×

Ciemna tapeta do salonu – jaką wybrać?

Ciemna tapeta do salonu – jaką wybrać?

Duży pokój to bez dwóch zdań najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu. Co zatem zrobić, by olśniewał piękną i unikatową aranżacją? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaki trik zastosować, by ciemna tapeta w salonie zapewniła efekt WOW. Podpowiadamy też, do jakiego konkretnie stylu pasuje wersja gładka oraz wzorzysta.

Wytapetowana ściana – sposób na nastrojowy klimat i szyk

Kolor buduje nastrój – co do tego zgodni są nie tylko architekci, ale również psycholodzy. Mocne, przytłumione barwy tapet wprowadzają klimat przytulności, intymności, wyciszenia i elegancji. Zastosowanie ich na ścianach, na większej powierzchni, potęguje taki odbiór przestrzeni. Ten kierunek wizualny jest stosowany zwłaszcza w kojarzonych z luksusem wnętrzach włoskich i skandynawskich. W słynącym z wyrafinowania minimalizmie często sięga się po głębokie brązy i szarości. Idealnie pasują do nich meble z naturalnego drewna – zarówno egzotycznego, o wyraźnym rysunku usłojeń, jak i jaśniejsze, bardziej jednolite, z rodzimych gatunków – buku, dębu i jesionu.

Na takim tle bardzo dobrze również prezentują się fronty na wysoki połysk – białe, w odcieniu kawy z mlekiem oraz czarne. Te ostatnie są typowe dla niezwykle efektownego stylu nowojorskiego, w którym jako akcent pojawia się też złoto i geometryczne wzory na dodatkach. Przy ciemnej tapecie do salonu warto pomyśleć o zróżnicowaniu oświetlenia  – umieszczeniu go w centralnej części sufitu oraz źródłach punktowych – kinkietach, lampach stojących lub taśmach LED w ścianie. Tym sposobem przestrzeń zyska głębię.

Ciemna tapeta do salonu – jak przekształca wnętrze?

Elegancka, ciemna tapeta do salonu może znaleźć się na całej ścianie lub jej części – kontrastując z jaśniejszym odcieniem. Pokój jest wówczas bardziej dynamiczny wizualnie – optycznie ożywa. Wrażenie wyrazistości wzmaga zastosowanie wzorów. Mogą to być pasy typowe dla stylu angielskiego, ale też desenie geometryczne – inspirowane latami 60. lub organiczne, zwłaszcza z motywami roślinnymi. Te ostatnie nawiązują do modnego ostatnio trendu domowego ogrodu, który spełnia potrzebę kontaktu z przyrodą. Równie popularne są obrazy wielkich miast, nowoczesnych metropolii. Sięgając po takie tapety, nadaje się pokojowi wyróżniającą się tożsamość, unikatową estetykę.

Należy pamiętać, że mocny wzór wymaga konsekwencji stylistycznej i dyscypliny we wprowadzaniu dodatków. Mieszanie estetyk jest ryzykowne. Dlatego lepiej sprawdzi się umiar. Dobrym sposobem na uniknięcie wrażenia przytłoczenia jest wstawienie kontrapunktu w postaci jasnego mebla – sofy, komody lub szafki. Nie należy też zapominać, że do właściwego odbioru dużego motywu na tapecie w salonie konieczny jest pewien dystans – wybierz przez to dla niego raczej węższe powierzchnie. Poziome pasy natomiast dodatkowo poszerzają optycznie ścianę, co jest korzystne dla małych wnętrz.

Ciemna tapeta – strzał w dziesiątkę

Atrakcyjne wizualnie, dobrze przemyślane w całości kompozycji ciemne tapety do salonu stworzą szykowne, oryginalne, nastrojowe wnętrze. Pokój będzie sprzyjać relaksacji i przyjmowaniu gości, dzięki nieco klubowej atmosferze. To estetyka, którą warto rozważyć, urządzając przestrzenie, także na wynajem. Skorzystaj z naszych wskazówek i ciesz się wyjątkową aranżacją!