×

Klejenie tapety flizelinowej

Klejenie tapety flizelinowej

Aranżując wnętrze, wiele osób decyduje się na klejenie tapety flizelinowej na ścianie. To świetny i szybki sposób na wyróżniającą się dekorację. Zaletą okładziny jest wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenia, a przy okazji dobre maskowanie niewielkich niedoskonałości na tynku. Dlatego tak chętnie jest wybierania do najróżniejszych pomieszczeń w domu, w szczególności salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego. Podpowiadamy, jaki klej wybrać i która metoda mocowania jest najlepsza, żeby praca była prosta, a efekt zachwycający. Zobacz!

Przyklejanie tapety flizelinowej

Jedną z zalet takiego rozwiązania jest materiał – znacznie sztywniejsza, ale elastyczna i trwalsza struktura niż papier sprawia, że klejenie fototapety flizelinowej jest na tyle proste, że da się zrobić to samodzielnie. Potrzebujesz kilka rolek produktu, do tego klej i specjalną kuwetę do niego, a także wałek do nakładania preparatu oraz inny, do dociśnięcia materiału. Przyda się też ołówek stolarski i nożyk. 

Pracę zacznij od prawidłowego przygotowania ściany. Musi być ona oczyszczona, sucha i wygładzona, bez resztek farby i innych materiałów. Najlepiej dobę wcześniej nałożyć dodatkowo grunt, który zwiększy trwałość. Następnie przejdź do dokładnego wymierzenia ścian. Nawet jeśli było to robione już wcześniej, dla pewności warto powtórzyć pomiary. Z użyciem poziomicy i miary wydziel pierwszy fragment, od którego zaczniesz. Kolejnym krokiem jest pocięcie materiału na odpowiedniej długości pasy. Na wszelki wypadek dodaj około 10 cm, które później usuniesz podczas wykańczania całości. Jeśli wybrałeś motyw ze wzorami, zwróć uwagę na ich prawidłowe ułożenie.

Po równomiernym posmarowaniu ściany specjalnym spoiwem przejdź do klejenia tapety flizelinowej. Zacznij od brzegu, a następnie klej pasy po kolei, łącząc krawędzie arkuszy, pamiętając o dobrym dopasowaniu motywu dekoracyjnego. Po wstępnym przymocowaniu dłońmi użyj miękkiego wałka do dociśnięcia. 

Jaki klej do tapety flizelinowej?

Zastanawiasz się, jaki klej do tapety flizelinowej wybrać? To bardzo proste – najlepiej sprawdzi się produkt polecany do tego typu prac. Jest on prosty w użyciu i ma na celu maksymalne ułatwienie całego procesu. Nakłada się go bezpośrednio na oczyszczoną ścianę, dzięki temu fototapetę możesz przyklejać powoli, równomiernie rozwijając ją w dół. To zmniejsza ryzyko, że okładzina się pobrudzi albo pogniecie. Preparat nakładaj bardzo dokładnie, od środka do brzegów. Żeby uniknąć zadzierania krawędzi pasków, dodaj margines 1-2 cm kleju więcej niż szerokość tapety.

Pamiętaj, że produkt musi być świeży, dlatego najlepiej korzystać z nowego kleju i działać zgodnie z instrukcją załączoną przez producenta. Dzięki temu masz pewność, że substancja zachowa trwałość i będzie bezpieczna. 

Tapeta flizelinowa – idealne rozwiązanie do każdego wnętrza! 

Decydując się na przyklejanie tapety flizelinowe, zyskujesz bardzo efektowną dekorację wnętrza. Takie rozwiązanie pasuje do aranżacji w najróżniejszych stylach, a duży wybór wzorów sprawia, że każdy znajdzie motyw, który spełni jego oczekiwania. Mocowanie ozdobnej okładziny jest proste i wiele osób wykona tę pracę samodzielnie, bez konieczności wzywania fachowców czy kupowania specjalistycznego sprzętu – wystarczy odpowiedni klej i kilka rolek produktu. Postaw na nowoczesną fototapetę i stwórz wymarzony wystrój w swoim domu!