×

Klejenie tapety winylowej na flizelinie

Klejenie tapety winylowej na flizelinie

Dekorowanie ścian z użyciem fototapet jest świetnym rozwiązaniem do nowoczesnych wnętrz. Jeśli planujesz wykończenie powierzchni w pomieszczeniach, gdzie panuje wyższa wilgotność, jak kuchnia czy łazienka, warto zdecydować się na klejenie tapety winylowej, która jest trwalsza i dobrze znosi kontakt z wodą. Sprawdź, jak proste jest mocowanie dekoracyjnej okładziny na ścianie! 

Przyklejanie tapety winylowej

Na początku skompletuj potrzebne akcesoria. Oprócz rolek okładziny i drabiny zaopatrz się w klej i kuwetę, do której go wylejesz, a także wałek do nakładania preparatu, szpachelkę albo rolkę dociskową oraz nożyk, ołówek, miarę i jeśli masz, również poziomicę. Z takim zestawem, możesz zaczynać mocowanie. Klejenie tapety winylowej na flizelinie jest proste, więc da się to zrobić samodzielnie, bez pomocy fachowców. 

Podstawowym krokiem jest dobre przygotowanie ściany. Powierzchnia musi być oczyszczona z kurzu i pozostałości starych materiałów jak resztki farb, a także sucha i możliwie najlepiej wyrównana. Jeśli są na niej niewielkie niedoskonałości, okładzina je pokryje, ubytki lepiej zagipsować. Dla zwiększenia trwałości połóż warstwę gruntu. Zacznij od wymierzenia ściany i zaznaczenia pierwszego pionowego fragmentu, żeby równo przyłożyć początkowy pas, a wszystkie kolejne dokładać do jego krawędzi. Arkusze nie mogą na siebie nachodzić, niewskazana jest również przerwa, nawet niewielka, więc pracuj spokojnie, dokładnie i cierpliwie, wtedy masz pewność, że wyjdzie estetycznie. 

Jeśli okładzina jest na rolce, zacznij od pocięcia jej na mniejsze fragmenty. Dodaj około 10 cm długości na zapas. Klejenie fototapety winylowej najlepiej zacząć od narożnika pomieszczenia. Kierunek i kolejność mocowania powinien być wskazany na okładzinie. Wybierając wzorzysty motyw, pamiętaj, żeby dopasować do siebie kolejne paski przed przystąpieniem do pracy. Wskazówka – żeby nie zgubić się w kolejności, ponumeruj sobie delikatnie ołówkiem arkusze na odwrocie.

Po nałożeniu kleju okładzinę przykładasz do ściany, wstępnie dociskając dłońmi, a później rolką lub szpachelką, usuwając pęcherzyki powietrza. Nadmiar materiału, również w miejscach, gdzie są kontakty czy włączniki usuń nożykiem, jak tylko całość dobrze wyschnie. 

Jaki klej do tapety winylowej na flizelinie?

Wiele osób podczas organizowana pracy, staje przed dylematem, jaki klej do tapety winylowej na flizelinie wybrać. Najlepiej zdecydować się na polecany do tego rodzaju materiału preparat. Masz wtedy pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, a aranżacja będzie trwała i estetyczna. W celu prawidłowego przygotowania kleju postępuj zgodnie z instrukcją producenta. Wiele produktów jest w formie proszku i wymaga wymieszania z wodą. W wypadku klejenia fototapety winylowej substancję najczęściej nakłada się bezpośrednio na okładzinę, równomiernie i dość cienko, żeby nadmiar nie naszedł na przyklejone wcześniej arkusze. 

Wybierz idealną tapetę do swojego wnętrza! 

Aranżując kuchnię czy łazienkę, ale też inne pomieszczenia, warto zdecydować się na przyklejanie tapety winylowej, która jest odporna na wilgoć, a także uszkodzenia mechaniczne czy zabrudzenia. Szeroki wybór najróżniejszych wzorów sprawia, że z łatwością każdy znajdzie motyw, który trafia w jego gust i idealnie dopełnia zaplanowany wystrój wnętrza. Postaw na wygodne i atrakcyjne fototapety i udekoruj swoje ściany w wyjątkowy sposób!