×

Jak obliczyć powierzchnię do tapetowania?


Wyliczenie powierzchni ścian do tapetowania to pierwsza i podstawowa czynność związana z rozpoczęciem tapetowania i wyliczeniem ilości potrzebnych rolek tapet do wytapetowania wnętrza. Prawidłowe obliczenie powierzchni ścian pozwoli nam uniknąć pomyłek związanych z dużym nadmiarem tapety, co oznaczałoby niepotrzebnie wydane pieniądze lub zakup za małej ilości, przez co remont przeciągnąłby się w czasie. Warto pamiętać, że tapety posiadają numery seryjne, w związku z czym, w przypadku zakupu zbyt małej ilości rolek i zakupów dokonywanych w różnych odstępach czasu, tapety mogą posiadać inne numery seryjne, przez co poszczególne rolki mogą nieznacznie różnić się odcieniami, co będzie widoczne, gdy pasy tapet będą ze sobą łączone na ścianie.KROK 1 (całkowita powierzchnia ścian)

Należy zsumować długość wszystkich ścian, a następnie pomnożyć wynik przez ich wysokość.


 

KROK 2 (powierzchnia okien i drzwi)

Następnie należy obliczyć i zsumować powierzchnię drzwi i okien, obliczając dokładnie w ten sam sposób jak w poprzednim przypadku


 

KROK 3 (powierzchnia ścian do tapetowania)

Od wyniku całkowitej powierzchnia ścian należy odjąć obliczoną powierzchnię drzwi i okien. Wynik przedstawia powierzchnię ścian do tapetowania.