×

Od czego zacząć tapetowanie?


Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz tapetować ściany? Jakie narzędzia do tapetowania będą Ci potrzebne?

Zanim zaczniesz tapetować, koniecznie sprawdź numer serii tapety znajdujący się na etykiecie. Numer serii może być zapisany jako: batch, batch no, anf. nr lub no. Numer serii musi być taki sam na każdej rolce. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych etykiet tapet, gdzie na czerwono zaznaczony jest numer serii tapety.
Po sprawdzeniu zgodności serii wszystkich rolek, następnie należy sprawdzić jakość tapet. Przed przystąpieniem do tapetowania przewiń każdą rolkę tapety na całej długości zwracając uwagę, czy nie ma widocznych błędów w druku. Sprawdź również, czy nie występują różnice odcieni pomiędzy rolkami. Taką weryfikację tapet najlepiej jest wykonać zaraz po zakupie. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek wad nie należy przystępować do klejenia tapet. W przypadku zgłoszenia reklamacji konieczna będzie etykieta z każdej rolki tapety w związku z czym nie należy jej wyrzucać. W uzasadnionych sytuacjach dopuszcza się przyklejenie tylko 3 pasów tapety na ścianę. Przyklejenie więcej niż 3 brytów tapety oznacza jej akceptację jakościową. Tapeta pocięta lub zerwana ze ściany nie podlega już reklamacji.

Przed rozpoczęciem tapetowania  należy odpowiednio przygotować ściany. Na początku wykonaj podstawowe czynności, które przygotują ściany pod tapetowanie. Wykręć ze ścian wystające wkręty, kołki, gwoździe oraz zdejmij gniazda i wyłączniki. Znajdujące się w nich przewody zabezpiecz taśmą izolacyjną i umieść je wewnątrz puszek. Po wykonaniu podanych czynności przejdź do przygotowania podłoża. Jeżeli podłoże jest nieotynkowane lub pomalowane to można na nim kłaść tapety. Należy natomiast zaszpachlować wszelkie ubytki oraz zeszlifować wypukłości. Jeżeli podłoże jest pokryte tapetą, to stare warstwy tapety należy zerwać. Przed położeniem tapety zaleca się zagruntować ściany specjalnym środkiem do gruntowania lub rozcieńczonym z wodą klejem do tapet. Narzędzia jak są potrzebne do tapetowania ścian to wiadro do rozrobienia kleju, pędzel do nanoszenia kleju, nóż do cięcia tapety na arkusze, szczotka, wałek lub szpachelka do dociskania tapety, ściereczka lub gąbka do usuwania nadmiaru kleju, a także drabina.